Pupovac: Moramo se izvući iz živog blata

Moramo se izvući iz živog blata srpsko-hrvatskih istorijskih tema, izjavio je predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac na prijemu SNV-a povodom pravoslavnog Božića. Hrvatski premijer Andrej Plenković poručio da podrška koju pripadnici srpske manjine daju saborskoj većini i Vladi nije mala stvar, s obzirom na bremenitu istoriju hrvatsko-srpskih odnosa.

"Za dobro pravoslavnih, katoličkih i svih vernika s kojima živimo u našoj zemlji. Mir Božji, Hristos se rodi!", poručio je Pupovac na prijemu i dodao da je prošla godina bila "godina buke u komunikacijskim kanalima s nama susednim zemljama", prenosi Hina.

Kako je istakao, neophodno je učiniti više, ne samo na ostvarivanju prava Srba u Hrvatskoj, nego i na unapređenju međuetničkih odnosa i ljudske tolerancije u Hrvatskoj.

"Neophodno je i da učinimo sve što je u našoj moći da odnose između Hrvatske i Srbije, ali i BiH i drugih naših suseda izvedemo iz razdoblja loših odluka, jer one, to se jasno vidi, nikome ne koriste, a svima štete. Tome ćemo biti posvećeni u ovoj godini. I mi zastupnici i srpske institucije u Hrvatskoj. Verujemo da ćemo u našoj Vladi i vladama susednih zemalja naići ne samo na otvorene sugovornike, nego i na ozbiljne i predane partnere", rekao je Pupovac.

Istakao je da se još manje sme potcenjivati pitanje ugroženosti budućnosti svakog od nas, svakoga od naših naroda, "ukoliko kretanje u živom blatu naše prošlosti nastavimo tumačiti kao napredak".

"Preispitivati prošlost - da, ali obnavljati istorijsko zlo ili ga slaviti - ne", rekao je Pupovac.

Plenković: Manjine su istinski akteri političke scene

Podrška koju pripadnici srpske nacionalne manjine daju saborskoj većini i Vladi nije mala stvar, s obzirom na bremenitu istoriju hrvatsko-srpskih odnosa u 20. veku, izjavio je hrvatski premijer Andrej Plenković na svečanosti.

Istakao je da su Srbi, kroz tu podršku, "istinski akteri političke i društvene scene" i da učestvuju u uređivanju svih pitanja koja se odnose na prava manjina.

Prema njegovim rečima, na te odnose direktno utiče kvalitet odnosa između Zagreba i Beograda.

"I kao što se trajno pomirenje između Francuske i Nemačke nije dogodilo preko noći, trebaće još vremena da zacele još sveže rane u odnosima između Hrvatske i Srbije", ocenio je Plenković.

Hrvatski premijer je, kao posebno bolno pitanje koje opterećuje te odnose, naveo pitanje nestalih osoba jer, kako je rekao, nerešavanje tog pitanja "znatno usporava potreban proces pomirenja, jer nas drži u prošlosti".

Prema njegovim rečima, sa tim je povezano i pitanje povratka koje, kaže, treba dovršiti u svim smerovima.

Ipak, smatra Plenković, pripadnici manjina treba da podržavaju parlamentarnu većinu i da budu njen deo jer samo tako postaju istinski akteri na političkoj i društvenoj sceni.

Odgovarajući na pitanja novinara, Plenković je rekao da je istina ključna za pomirenje i da se ona odnosi na to da je Hrvatska "bila žrtva agresije Miloševićevog velikosrpskog režima".

"Radimo na integraciji srpske manjine u Hrvatskoj. Proces mirne reintegracije je jedna od najvećih ostavština predsednika Franje Tuđmana na kojem treba graditi, jer je taj model sprečio brojne nove žrtve", zaključio je Planeković.

Radin: Srbi u Hrvatskoj deo zajednice od pamtiveka

Potpredsednik hrvatskog Sabora Furio Radin izjavio je na prijemu da razlike treba uvažavati, a po mogućnosti i voleti, jer, kako je rekao, ako tako razmišljamo bićemo na dobrom putu.

Pozvao je i vernike i one koji to nisu da se okrenu budućnosti i grade zajednički život u miru i uvažavanju svih različitosti.

Istovremeno, Radin je u ime predsednika Sabora Gordana Jandrokovića i svih poslanika čestitao Božić pravoslavnim vernicima, ističući da božićne čestitke srpskog naroda ukazuju "na važnost ljubavi, mira i nade, kao i zajedništva".

"Slogan je da smo svi isti alat ideologije, koji različitima ostavlja da budu na marginama, diskriminisani. Polazimo od jednostavne činjenice da smo svi različiti, da rasne, nacionalne, rodne ili polne, verske ili starosne i druge razlike treba uvažavati, a po mogućnosti i voleti. Ako tako razmišljamo bićemo na dobrom putu", rekao je Radin.

Istakao je da Srbi i Srpkinje u Hrvatskoj žive od pamtiveka, kao "nedeljiv deo ljudske zajednice koja je vekovima živela u skladu".

Na samom kraju ovog milenijuma, dodao je Radin, kao i kod mnogih drugih naroda taj je sklad doveden u pitanje, više puta narušen i ponovno izgrađen.

"Slaveći Božić želimo da ukažemo na tu jednostavnu istinu - da je sklad među narodima koji nastanjuju Hrvatsku daleko čvršći i vremenom dugotrajniji od nerazumevanja i sukoba, da je ljubav među različitima daleko postojanija od mržnje", rekao je Radin.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се