Rumunija preuzima predsedavanje Evropskoj uniji

Prvog januara predsedavanje Evropskoj uniji, od Austrije preuzima susedna Rumunija. Tokom rumunskog predsedavanja Velika Britanija će napustiti Uniju, od 23. do 26. maja biće održani izbori za Evropski parlament i biće formiran novi saziv Evropske komisije.

Belgija je prva predsedavala Evropskoj ekonomskoj zajednici 1958. godine. Predsedavajući je odgovoran za funkcionisanje Evropskog saveta, sastavljenog od šefova država ili vlada država članica.

Ima ovlašćenje da definiše sveukupnu politiku Unije i njene prioritete. Može da menja Ugovorom propisan zakonodavni postupak, kao i način odlučivanja u Savetu.

Države članice rotiraju se svakih šest meseci. Uloga predsedavajućeg je da predsedava sastancima, određuje dnevni red, postavlja program rada i olakšava dijalog na sastancima Saveta, ali i tokom rada ostalih institucija.

Od Sporazuma iz Lisabona 2009. godine, tri zemlje koje čine trojku, bivši, sadašnji i budući predsedavajući, tokom 18 meseci koordiniraju rad i pripremaju zajedničku agendu, određujući teme i glavna pitanja.

Osim toga, svaka od tri zemlje priprema svoj detaljan šestomesečni program. Od 1. januara predsedavanje preuzima Rumunija i sa prethodnom Austrijom, i budućom Finskom čini "trojku".

Pripreme Rumunije za preuzimanje predsedavanja Evropskoj uniji proticale su u atmosferi glasanja o nepoverenju vladi levog centra, koja je krajem decembra "preživela". Međutim, ministar pravde Tudorel Toader zatražio je od predsednika Klausa Johanisa da smeni glavnog tužioca koji je optužio vladu da opstruiše borbu protiv korupcije.

Predsednik Evropske Komisije Žan-Klod Junker naglasio je da je Rumunija napredovala u pogledu stanja ljudskih prava i borbe protiv korupcije, ali je doveo je u pitanje spremnost te zemlje da predsedava Evropskoj uniji.

"Mislim da vlada u Bukureštu nije još u potpunosti razumela šta znači preuzeti predsedavanje zemljama EU", ocenio je Junker, koji je ukazao i na podele na unutrašnjem planu u Rumuniji.

Pojedini rumunski zvaničnici su Junkerove komentare ocenili kao uvredljive i optužili ga da Rumune tretira kao "drugorazrednu naciju".  

Tokom rumunskog predsedavanja, izvesno je da će Velika Britanija napustiti Uniju, 29. marta. Biće održani izbori za Evropski parlament od 23. do 26 maja i formiraće se novi saziv Evropske komisije.

Za 9. maj najavljen je samit Unije u rumunskom gradu Sibiu, na kome bi jasnije mogle da se vide stvarne ambicije Unije u sprovođenju reformi.

Ministar spoljnih poslova Rumunije Teodor Maleškanu rekao je tokom posete Srbiji da će proširenje Unije na Zapadni Balkan biti jedan od najvećih prioriteta rumunskog predsedavanja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи