Linta: Hrvatska ne želi iskreni dijalog o vraćanju srpske imovine

Samo uz podršku države mogu da budu rešeni problemi sistematskog otimanja srpske imovine u Hrvatskoj, čije pravosuđe je etnički motivisano, izjavio je Miodrag Linta za "Radio Beograd" nakon odluke Hrvatske da u zakup na 30 godina da odmarališta srpskih firmi na Jadranu.

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta je, gostujući u emisiji Sedmica, ocenio da Hrvatska neće iskreni dijalog o vraćanju srpske imovine, da se sedne za sto i nađe rešenje u razumnom roku.

Kaže da u Hrvatskoj nije moguće pravnim putem ostvariti ljudska, imovinska, stečena i svaka druga prava jer je hrvatsko pravosuđe etnički motivisano sa ciljem cementiranja etničkog čišćenja pola miliona Srba i legalizacije otimanja imovine.

Linta podseća da je problem nastao u leto 1991. godine kada je hrvatska vlada donela uredbu o oduzimanju imovine srpskih pravnih subjekata, i kada počinje proces davanja te imovine moćnim članovima HDZ-a.

Zagreb to radi 20 godina na osnovu apsurdne teze o agresiji na Hrvatsku, koja znači da se imovina agresorima ne vraća, već se mora oduzeti, ističe Linta.

Napominje da je problem što je to političko, a ne pravno pitanje, i ukazuje na slučajeve firmi koje su prošle sve sudske instance u Hrvatskoj i zatim očekivale da će im sud u Strazburu vratiti imovinu.

Međutim, taj sud uopšte nije hteo da razmatra tužbu jer, kako su rekli, ne postoji bilateralni sporazum Srbije i Hrvatske za sprovođenje Aneksa G Bečkog sporazuma o sukcesiji.

Time je, smatra Linta, sud zauzeo politički stav hrvatske države.

Predložio je da Srbija formira Ministarstvo za Srbe u regionu koje bi se bavilo njihovim položajem, imovinskim pravima, kako fizičkih tako i pravnih lica.

Smatra da je Srbija od 2001. do 2011. godine propustila priliku da internacionalizuje pitanje srpske imovine.

Neobjašnjivo je ćutanje evropskih institucija na kršenje prava Srba u Hrvatskoj, otimanje srpske imovine i rehabilitaciju ustaštva, zaključio je Linta.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи