Šef MOL-a ponovo na Interpolovoj poternici

Hrvatski MUP je saopštio da je Interpol odlučio da ponovo na crvenu poternicu stavi šefa MOL-a Zolta Hernadija, a na zahtev Hrvatske.

Izvršni odbor Interpola, koji je pre dve godine odlučio da izbriše Hernadija iz svoje evidencije, ovog puta odlučio je u korist Hrvatske, a evropski nalog za hapšenje biće poslat direktno Mađarskoj, prenosi hrvatski Dnevnik.

List navodi da je, prema nezvaničnim informacijama, tu odluku osporavala jedino Mađarska, a presudna je bila odluka Evropskog suda u Luksemburgu da Hernadija treba izručiti Hrvatskoj.

U novembru 2016. godine Izvršni odbor Interpola je nakon dugog i iscrpnog postupka odlučio da ukine potragu za Hernadijem putem Interpola i da zabrani Hrvatskoj da koristi kanale Interpola u ovom predmetu.

Kao države članice Evropske unije, Hrvatska i Mađarska upućene su da reše svoj spor pred nadležnim telom EU, nakon čega od Izvršnog odbora mogu zatražiti ponovno razmatranje Interpolove potrage za Hernadijem.

Nakon što je u julu ove godine Evropski sud pravde u Luksemburgu presudio u korist Hrvatske, hrvatska Kancelarija Interpola odmah je zatražila vraćanje Interpolove potrage za Hernadijem, čime je još jednom pokrenut postupak konsultacija i rešavanja sporova među državama članicama Interpola.

Kompanija MOL nazvala je potez Interpola iznenađujućim,jer je pre dve godine medunarodno telo za trgovačku arbitražu presudilo da dokazi Hrvatske nisu bili dovoljni da bi dokazali da su neki sklopljeni ugovori između hrvatske vlade i MOL-a 2009. godine bili rezultat korumpiranih aktivnosti, prenosi Rojters.

Direktor MOL-a Zolt Hernadi traži se u Hrvatskoj zbog navodnog davanja mita bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu, a kako bi omogućio MOL-u da postane ključni donosilac odluke u hrvatskoj energetskoj kompaniji INA, u kojoj je MOL najveći, ali ne i većinski vlasnik.

U Hrvatskoj je 2014. godine bivši premijer Ivo Sanader optužen na osam i po godina zatvora zbog primanja mita od MOL-a, međutim hrvatski Ustavni sud je 2015. godine naložio ponovno suđenje zbog proceduralnih grešaka.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи