Sobranje ratifikovalo sporazum sa Grčkom

Makedonski parlament je glasovima 69 poslanika usvojio zakon o ratifikaciji sporazuma sa Grčkom, prema kojem će se Makedonija ubuduće zvati "Republika Severna Makedonija". U sali Sobranja se u trenutku glasanja nalazilo 69 poslanika. Poslanici VMRO-DPMNE nisu prisustvovali sednici. Građani Makedonije će se o tom dokumentu izjasniti na referendumu.

Makedonsko Sobranje usvojilo je zakon o ratifikaciji sporazuma sa Grčkom, čime su otvorena vrata za raspisivanje referenduma o dogovoru kojim se stavlja tačna na 27 godina dug spor dve države oko imena Makedonije.

"Za" je glasalo 69 poslanika, koliko ih je i bilo u sali parlamenta, pošto sednici nisu prisustvovali poslanici opozicione VMRO-DPMNE, koji se oštro protive tom sporazumu.

Pred glasanje, makedonski premijer Zoran Zaev je pozvao poslanike i građane da "odbace zidove ksenofobije i izolacije i daju šansu sporazumu".

Iako je bilo najavljeno da će sednice parlamenta na temu ratifikacije sporazuma o novom imenu Makedonije biti praćene protestima građana i opozicije koji se tome protive, danas to nije slučaj.

"Potpisali smo sporazum koji označava početak kraja za period nesigurnosti i traumatičnog perioda koji je postigao dostojanstveno rešenje za obe strane. Imamo sporazum sa jasnim karakteristikama makedonskog jezika i identiteta. Zaštita identiteta trajaće vekovima i vekovima", rekao je Zaev.

Sporazumom, rekao je Zaev, Makedonija ne samo da dobija novog strateškog partnera u Grčkoj već i zadržava staru težnju predaka da će građani te zemlje u svetu biti prepoznati kao Makedonci koji govore makedonski jezik.

Zaev je pozvao poslanike i građane na zajedništvo u interesu zajedničke budućnosti.

"Umesto gorčine i ljutnje, zajedno da napišemo nove stranice, koje vode građane ka zajedničkoj prosperitetnoj Makedoniji po uzoru na napredne evropske zemlje. Evropska porodica ne izgleda kao makedonska.

Dobijamo još jednog prijatelja i strateškog partnera, garantujemo stabilnost i sigurnost Makedonije, otvaramo put do EU i NATO-a. Postižemo težnju naših predaka da budemo prepoznati kao Makedonci koji govore makedonski. Ovo je istorijski akt kojim Makedonija i građani dobijaju šansu, rekao je Zaev.

Sporazum predviđa da novo ime te bivše jugoslovenske republike bude Republika Severna Makedonija.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво