Crna Gora preduzima mere za smanjene priliva migranata

Crnogorski premijer Duško Marković rekao je da Crna Gora preduzima brojne mere kako bi smanjila priliv ilegalnih migranata u Evropsku uniju. Ocenio je da je situacija zabrinjavajuća, jer je povećan broj migranata koji iz Grčke preko Albanije stižu u Crnu Goru.

Duško Marković je u intervjuu za austrijsku Orf televiziju rekao da je u prvih pet meseci registrovano 1.500 ilegalnih prelazaka u Crnu Goru, što je dosta više nego prethodne godine.

"Verujem da ćemo zajednički, radeći u regionu, uspeti da odgovorimo tom izazovu. Crna Gora ima poseban plan za tu situaciju, ima Operativni tim koji je stavljen u funkciju i nadam se da ćemo naći odgovarajuća rješenja" , rekao je Marković, prenosi CdM.me.

Marković je dodao i da su nedavno ministri unutrašnjih poslova Crne Gore i Albanije dogovorili intenzivniju zajedničku kontrolu granice, kao i da Crna Gora intenzivno sarađuje sa Fronteksom i to u operativnim akcijama, ali i razmenom informacija i analiza rizika.

Prema njegovim rečima, u Crnoj Gori postoji Centar za migrante, a pripremljene su i posebne lokacije za prihvat izbeglica, za slučaj da taj talas zahvati i Crnu Goru.

"Jačamo naše kapacitete, pokrenuli smo prema Evropskoj komisiji projekat sanacije jedne stare jugoslovenske karaule na granici sa Albanijom koja bi mogla biti migracioni prihvatni centar kako bismo stvari bolje kontrolisali. Preduzećemo sve kako ne bismo doživeli onaj veliki rizični talas koji se desio 2015. koji nije zahvatio Crnu Goru", reko je Marković.

On je dodao da je očito da se ruta menja.

"Sada se očigledno ruta menja, preko Albanije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i dalje prema Evropi. Radimo na svim poljima kako bismo odgovorili ovom izazovu i smanjili pritisak na granice Evropske unije", rekao je crnogorski premijer.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи