Đukanović: Umesto provincije Srbije, Crna Gora najrazvijenija zemlja regiona

Posle polaganja zakletve, čime je preuzeo dužnost predsednika Crne Gore, Milo Đukanović je poručio da na tu dužnost stupa sa osećanjem časti i odgovornosti, a ponosan na ostvarenja koja su ostvarena.

"Od opcije da budemo provincija proširene Srbije, koja nam se nudila kao alternativa na predsedničkim izborima 1997. godine, Crna Gora je u međuvremenu postala ekonomski najrazvijenija zemlja na Zapadnom Balkanu, lider reformi i pregovora sa Evropskom unijom i izvesno prva sledeća članica tog saveza", rekao je Milo Đukanović na Cetinju.

Đukanović, čiju su inauguraciju crnogorski mediji prenosili uživo, poručio je da nova Crna Gora, obavezana prema precima, nastavlja njihovo delo.

Navodeći da je EU potrebna unutrašnja konsolidacija, Đukanović je rekao da to znači i preispitivanje vizije ujedinjenja, što utiče na spoljnopolitičku sliku Zapadnog Balkana.

"Kao da je danas u izvesnoj meri zamagljena evropska budućnost našeg regiona, koja početkom novog veka nije bila upitna", rekao je Đukanović.

Predsednik parlamenta, Ivan Brajović, rekao je da su građani na izborima izabrali predsednika od kojeg zahtevaju da vodi Crnu Goru – istu onu koju su izglasali na referendumu  21. maja 2006. godine.

Tome je, kako je rekao, dorastao izabrani predsednik, lider DPS-a Milo Đukanović.

"Mi znamo, a shvatili su i drugi, Crna Gora nikad nije priznavala strah i nije se štedela u okršajima sa jačima i moćnijima. Postali smo partneri i učesnici u donošenju odluka na globalnoj političkoj mapi", rekao je Brajović.

Šef crnogorskog parlamenta je rekao da Crna Gora nema kompleks male države.

"Naš put je i vaš put, gospodine Đukanoviću, i on neće biti jednostavan. Naša odgovornost je velika, jer građani su nas birali da ne dopustimo zablude i strateška lutanja", rekao je Brajović, poručujući da upravljanje državom traži zrelo političko iskustvo.

Đukanović položio zakletvu na svečanoj sednici parlamenta

Đukanović je prethodno položio zakletvu i na funkciji šefa države zamenio stranačkog kolegu Filipa Vujanovića, koji je danas okončao treći predsednički mandat.

"Zaklinjem se svojom čašću na Ustavu Crne Gore da ću dužnost predsednika Crne Gore obavljati savesno i odgovorno za dobro svih građana naše domovine. Kao predsednik države posvetiću se očuvanju nezavisnosti i suvereniteta Crne Gore i njenoj afirmaciji kao građanske, demokratske, ekološke i države socijalne pravde, zasnovane na vladavini prava", reči su zakletve koju je izgovorio Đukanović.

Osim poslanika, svečanoj sednici parlamenta prisustvovali su nekadašnji predsednici Crne Gore, Skupštine i vlade, najviši državni funkcioneri i čelnici državnih institucija.

Na sednicu su pozvani i članovi vlade, verski velikodostojnici, rektori univerziteta, članovi diplomatskog kora, nerezidentni ambasadori, vojni izaslanici odbrane i predstavnici međunarodnih organizacija.

Inauguraciju Đukanovića bojkotuje opozicija, a jedan od opozicionih čelnika, Dritan Abazović, predsednik Građanskog pokreta URA, ranije je pismom pozvao ambasadore zemalja članica EU da ne prisustvuju činu stupanja lidera vladajućeg DPS-a na novu dužnost.

Na sinoćnjem prijemu povodom Dana nezavisnosti premijer Duško Marković je zahvalio Vujanoviću za, kako je rekao, petnaestogodišnje predano obavljanje najviše dužnosti u državi.

Marković je novom predsedniku, Đukanoviću, istovremeno poželeo da od danas, kada preuzme dužnost, sa najvećim uspehom obavlja funkciju predsednika Crne Gore.

Đukanović je pobedio na aprilskim predsedničkim izborima osvojivši 54 odsto glasova građana.

Đukanoviću, koji je gotovo tri decenije na najvišim državnim funkcijama u Crnoj Gori, ovo će biti drugi mandat na poziciji predsednika.

Crna Gora je od uvođenja višestranačja imala tri predsednika: Momira Bulatovića, Filipa Vujanovića i Mila Đukanovića. 

Број коментара 75

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво