Makedonija i Grčka, vikend odluke

Premijeri Makedonije i Grčke, Zoran Zaev i Aleksis Cipras održaeće tokom vikenda konsultacije sa najvišim zvaničnicima vlada u Skoplju i Atini, kao i sa liderima opozicije u pokušaju da materijalizuju napredak u pregovorima o imenu Makedonije, javljaju mediji u Atini i Skoplju. "Republika Ilindenska Makedonija" slovi za kompromisno rešenje prihvatljivo za obe strane.

Najava susreta u dve prestonice usledila je posle Sofijskog samita, na čijim su se marginama sreli Zaev i Cipras i tokom višesatnih razgovora postigli značajan napredak o budućem imenu Makedonije. Mediji u obe države javljaju da je fokus pregovora usmeren na ime "Republika Ilindenska Makedonija", ali premijeri Grčke i Makedonije takve navode nisu želeli da komentarišu.

"Mnogo opcija je u igri i jedna od njih mogla bi da predstavlja kraj procesa. Kompletno rešenje neće više otvarati ovakva pitanja između susednih država - Republike Makedonije i Republike Grčke", rekao je Zaev u Strugi, dan posle povratka iz Sofije.

Zaev će, u subotu na sastanku sa predsednikom Đorđem Ivanovim i liderima političkih stranaka, objasniti tok razgovora sa Ciprasom i "mogućnosti da se pruži šansa rešenju prihvatljivom za obe strane".

"Imamo šansu da izgradimo nacionalni konsenzus o ovako važnom pitanju. Odmah posle susreta daćemo izjave i sve ćemo podeliti sa javnosti", rekao je Zaev.

Sličan raspored poteza čeka i Ciprasa, koji će tokom vikenda o pregovorima sa Makedonijom obavestiti predsednika Prokopisa Pavlopulosa i lidere političkih stranaka.

Skoplje i Atina se nadaju da bi problem koji već više od četvrt veka potresa odnose dve države mogao biti rešen do leta, čime bi bila uklonjena najveća prepreka za ulazak Makedonije u NATO.

Atmosfera je, međutim, uzavrela na obe strane, pa su u Makedoniji, ali i u Grčkoj održani protesti protiv mogućeg sporazuma, a početkom sedmice Kocijas je dobio kovertu u kojoj se nalazio metak.

Ujedinjene nacije već 27 godina pokušavaju da pronađu kompromisno rešenje oko naziva Makedonije. Atina ne priznaje naziv "Republika Makedonija" i tvrdi da je to ime severne grčke provincije i to od antičkih vremena. Grčka je zbog toga blokirala prijem Makedonije u NATO.

Zbog spora sa Grčkom, Makedonija je posle proglašenja nezavisnosti, 1991. godine, primljena u UN pod privremenim nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи