Atina pod "opsadom", pristižu demonstranti

Demonstranti su počeli da pristižu na današnji masovni miting koji se u Atini održava u znak protesta zbog potencijalnog kompromisa Grčke sa vlastima u Skoplju oko zvaničnog imena Makedonije.

AP navodi da učesnici protesta stižu u stotinama iznajmljenih autobusa, kao i trajektima sa grčkih ostrva.

Organizatori protesta se nadaju da će se na Trgu Sintagma okupiti milion ljudi. Zbog protesta grčka prestonica je od jutarnjih sati u blokadi i pod "opsadom" policije.

Na demonstracijama će se okupiti Grci koji se protive upotrebi reči "Makedonija" u imenu bivše jugoslovenske republike.

Katimerini piše da je oko 1.500 autobusa angažovano da prevezu demonstrante u prestonicu, na proteste koji počinju u 14 sati po lokalnom vremenu.

Navodi se da se očekuje prisustvo većine poslanika konzervativne Nove demokratije, čiji lider Kirjakos Micotakis kaže da njegova partija poštuje i one koji su izabrali da učestvuju u protestu, kao i one koji su odlučili suprotno. "Poštujemo svaki izbor", rekao je Micotakis.

Bivši grčki premijer Antonis Samaras podržao je demonstracije, poručivši da će ovo biti "veliki dan za zemlju".

Jedan od glavnih govornika biće grčki kompozitor Mikis Teodorakis koji je odlučio da se okupljenima lično obrati, a ne video-porukom, kako je to ranije bilo planirano.

Zatvorene tri stanice metroa

Zbog protesta postepeno se zatvaraju delovi centra grada, a tri centralne stanice metroa u centru Atine zatvaraju se od 10 sati. Grčki portali navode da će biti raspoređeno 4.000 policajaca.

Grčka policija namerava da podigne barijere da bi sprečila "sudar" demonstranata sa Sintagme i učesnika protesta koji u podne organizuju anarhisti ispred Atinskog univeriziteta.

Katimerini navodi da je vlada umanjila značaj protesta u vreme kada pregovori zvaničnika Atine i Skoplja ulaze u kritičnu fazu. 

Grčki list, pozivajući se na neimenovane izvore, piše da će današnje proteste vlasti pažljivo pratiti i da bi mogli i da "modifikuju svoj pristup". 

Istovremeno, tužilac Vrhovnog suda je naložio pokretanje istrage zbog pretnji jednog člana anarhističke grupe "Ruvikonas" da će "krv biti prolivena" na današnjim protestima.

Ankete: 60 odsto Grka protiv upotrebe imena "Makedonija" 

Nedavno objavljene ankete pokazuju da se skoro 60 odsto Grka protivi upotrebi reči "Makedonija" u nazivu bivše jugoslovenske republike, dok 35 odsto grčkih ispitanika kaže da ne bi imalo ništa protiv kombinovanog naziva u kojem bi se našla i ta reč.

Istovremeno, 65 odsto ispitanika pozitivno gleda na protestne skupove u vezi sa imenom Makedonije.

Većina glasača vladajuće grčke partije Siriza – 57 odsto njih – veruje da je dobro što se takvi skupovi organizuju.

Protesti se održavaju nakon što je posrednik u pregovorima o sporu oko imena Makedonije, specijalni izaslanik generalnog sekretara UN, Metju Nimic, posetio Atinu i Skoplje, gde je sa zvaničnicima razgovarao o mogućnostima rešenja 25-godišnjeg spora.

Nimic je izjavio da je optimista i da obe strane imaju volju da pronađu zajedničko rešenje. 

Poslednji paket predloga Nimica utvrđen je nakon poslednje runde razgovora sa ministrima spoljnih poslova dveju država u Njujorku, 17. januara, ali dosad nije zvanično predstavljen.

Prema saznanjima medija, u pitanju je pet predloga: Severna Makedonija, Gornja Makedonija, Nova Makedonija, Republika Makedonija (Skoplje), Vardarska Republika Makedonija.

Grčka smatra da ime Makedonija podrazumeva teritorijalne pretenzije na njen severni region, koji nosi isti naziv, a stotine hiljada Grka okupilo se u Solunu prošlog meseca u znak protesta protiv upotrebe naziva "Makedonija" u bilo kom rešenju.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво