Vajnbaum: Postavka u Jasenovcu primer zamagljivanja istorije

Glavni direktor Svetskog jevrejskog kongresa Lorens Vajnbaum kaže da je uznemiren nakon posete Spomen-području Jasenovac i ističe da je tamošnja postavka primer zamagljivanja istorije Holokausta.

"To je jedna od najgorih izložbi koje sam video, ne znam šta bih rekao", izjavio je Vajnbaum u sredu, na tribini o edukaciji o Holokaustu u Hrvatskoj, održanoj u Jevrejskoj opštini Zagreb, a povodom Međunarodnog dana sećanja na Holokaust.

Vajnbaum, koji je i glavni direktor Izraelskog saveta za spoljne odnose, dodao je da je izložba loše koncipirana, ali da je i tehnički loša, te da je morao kleknuti da vidi neke delove zbirke, prenosi Hina.

On je pozvao hrvatske vlasti da podrže osnivanje mešovitog odbora u kojem bi, pored naučnika iz Hrvatske, bili kolege iz inostranstva koji su taj problem uspešno rešili, kao u Norveškoj ili Nemačkoj.

Taj odbor bi dao odgovore na pitanja Holokausta u Hrvatskoj i pomagao u njegovoj javnoj prezentaciji, ukazao je Vajnbaum.

"Problem su negacija i zamagljivanje"

Vajnbaum je istakao da od interpretacije istorije zavisi naš stav o sadašnjosti i budućnosti, o čemu, nažalost, govore negativna kretanja u, kako je naveo, Poljskoj, Rumuniji, Mađarskoj i baltičkim državama.

Prema njegovom mišljenju, međutim, problem nije u istoričarima jer "dolazi s vrha".

Smatra da nije reč o neznanju, nego o negaciji i zamagljivanju. Kako kaže, potrebno je zrelo društvo koje neće prebacivati odgovornost na druge, i njih optuživati, nego preuzeti odgovornost.

"U Hrvatskoj je ubijeno više od 30.000 Jevreja i to je realnost, ali mnogi ludaci ne daju da je tako. U Poljskoj je jevrejska zajednica potpuno iskorenjena, a činila je deset odsto stanovništva", navodi Vajnbaum.

"Grupa istraživača se hrabro bavila time u Poljskoj i našla da je bilo dosta onih koji su imali koristi od uništenja Jevreja. To je teško prihvatiti", ukazao je Vajnbaum i dodao da su ti istraživači danas izloženi optužbama da su izdajnici.

Prema njenovim rečima, zdravlje tih društava, pa i hrvatskog, zavisi od odnosa prema Holokaustu.

"Ako Jevreji osećaju da ih poštuju i da se sećaju njihovih stradanja, to je lakmus papir za zdravlje društva, a ako predstavnici Jevreja ne žele da budu prisutni na državnoj komemoraciji o Holokaustu, to treba da bude važan znak za društvo", rekao je Glavni direktor Svetskog jevrejskog kongresa za Izrael.

"Ne mislim da je narod kriv"

Vajnbaum kaže da je protivnik kolektivne krivice i ne misli da je narod kriv, ali smatra da svaki narod mora biti u stanju da prenese poruku i da se seća onoga što se dogodilo.

Izrazio je očekivanja da će Hrvatska smoći snage da se suoči sa preuzimanjem odgovornosti za zločine koji su počinjeni u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i da će se suprotstaviti glorifikaciji onih koji su ubijali.

Vajnbaum je, ipak, ostavio otvoreno pitanje koliko je to moguće jer, kako je ukazao, zna da političari imaju izazov da donose odluke koje im neće doneti glasove, ali i da civilno društvo i mediji nisu toliko snažni da sami iznesu taj problem.

Na istoj tribini, istoričar Neven Budak rekao je da je hrvatska istoriografija sposobna da istraži pitanja Holokausta, koja se u Hrvatskoj mnogo više izbegavaju zbog zločina nad Srbima nego zbog stradanja Jevreja.

Najveći problem je, međutim, što vlast podržava udruženja koje šire tvrdnje da Jasenovac nije bio mesto zločina, ukazao je Budak.

"U Hrvatskoj veći problem negiranje genocida nad Srbima"

Vesna Teršelič iz "Dokumente" istakla je da je u Hrvatskoj veći problem negiranje genocida nad Srbima, pa se zauzela za donošenje novog političkog okvira na nivou Evropske unije koji će ojačati "Evropu pamćenja".

Predsednik Jevrejske zajednice Zagreb Ognjen Kraus smatra da se ključni problem nalazi u politici i dodao da u sredu tokom posete Jasenovcu niko iz Ministarstva kulture nije bio prisutan.

Takođe, dodao je, kada se u Hrvatskoj govori o Holokaustu, nikad se ne navode primeri iz Hrvatske nego iz Aušvica.

Državna komisija za utvrđivanja žrtava iz 1999. zaključila je da je u Hrvatskoj stradalo 240 Jevreja i sedam stotina i nešto Srba.

Predsednik te komisije Vice Vukojević potom je izabran za sudiju Ustavnog suda, ukazao je Kraus i dodao da ljudi iz vlasti upoređuju žrtve Blajburga i Jasenovca, što je neprihvatljivo.

Voditeljka Šoa akademije Sanja Zoričić Tabaković ocenila je da je u hrvatskim školama obrazovanje o Holokaustu slabo i da je dokaz toga indiferentnost prema Holokaustu.

Dodala je da je bila članica Saveta Spomen-područja Jasenovca četiri godine i da se trudila da upozorava na probleme, ali da je jedni rezultat da "Saveta više nema".

"U Ministarstvu nauke i obrazovanja navodno dobro sarađuju sa Memorijalnim centrom "Jad Vašem" u Izraelu i Šoa akademijom u Parizu, ali ne sarađuju s nama koji smo tu, iza ćoška", ukazala je Sanja Zoričić Tabaković.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
22° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво