Tužilaštvo traži 15 godina zatvora za Azru Bašić

Tužilaštvo BiH zatražilo je od Suda BiH da Azri Bašić izrekne zatvorsku kaznu u trajanju od 15 godina za zločine počinjene nad zarobljenim srpskim civilima u Domu JNA u Derventi i na području sela Polje 1992.

Tužilac Milanko Kajganić smatra da je Tužilaštvo tokom sudskog postupka dokazalo da je Azra Bašić počinila krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.

Iznoseći završne reči, Kajganić je rekao da su izvedeni dokazi pokazali da je u periodu izvršenja krivičnog dela postojao oružani sukob između Vojske Republike Srpske s jedne, te Hrvatskog veća odbrane (HVO), Teritorijalne odbrane i Hrvatske vojske, s druge strane.

Oružani sukob postojao je i na području naselja Čardak, odakle su odvođeni civili u Dom JNA u Derventi, u kojem su nezakonito zatvarani.

Kajganić je naveo da je dostavio više materijalnih dokaza iz Hrvatske koji potvrđuju da je Azra Bašić bila pripadnik 305. brigade Hrvatske vojske i da je ratovala na području Dervente, te da je kasnije raspoređena u 103. brigadu HVO-a.

"Nijedan svedok nije osporio njen identitet. Svi su potvrdili da su za njeno ime saznali od policajaca ili drugih ljudi, a veći broj svedoka je tokom istrage prepoznao po fotografijama iz tog perioda. To je potvrdila i njena prijateljica Nihada Čučić, koja je rekla da je optužena otputovala sa Nedžadom Bašićem u SAD", naveo je Kajganić, piše portal banjalučkih Nezavisnih novina, pozivajući se na Srnu.

Tužilac je dodao da su svedoci, koji su upoznali Bašićevu 26. aprila 1992. godine, potvrdili da su je viđali i u logoru "Rabić", u kojem je bilo zatvoreno više od 100 ljudi.

Kajganić se posebno osvrnuo na ubistvo Blagoja Đuraša i na strašna zlostavljanja koja su zatvoreni srpski civili pretrpeli u Domu JNA.

Podsetio je na velike patnje koje su zatvorenici doživeli tokom jednog poslepodneva, a koje su ostavile trajne fizičke i psihičke posledice.

Tužilac je naveo da su po naredbi Bašićeve, između ostalog, morali da jedu jugoslovenske dinare, da ližu krv sa poda, da se četvoronoške kreću po staklom zasutom podu dok ih je ona jahala, da izlaze na simuliranja streljanja, te da trpe strašne udarce od kojih su gubili svest.

"Utvrđeno je da je Blagoje Đuraš doveden kao civil i dokazano na koji način je zlostavljan i ubijen. Brojni svedoci su potvrdili da su videli da je Azra Bašić učestvovala u njegovom premlaćivanju i da ga je ubola nožem u vrat", naveo je Kajganić.

Tužilac je zatražio da Sud BiH, prilikom određivanja kazne, uzme u obzir činjenicu da je Bašićeva pokazala naročitu okrutnost i upornost prilikom činjenja krivičnog dela, posebno tokom ubistva Blagoja Đuraša, te potpuno odsustvo kajanja zbog učinjenog, kao i izbegavanja ekstradicije iz SAD.

Tužilaštvo kao otežavajuću okolnost smatra i držanje Bašićeve, koja se hvalila kako je ubila Đuraša.

Kajganić je tokom usmenog, skraćenog iznošenja završnih reči, rekao da odbrana nije osporila nijedan dokaz Tužilaštva, narušila kredibilitet svedoka i dovela u sumnju njihove iskaze.

Binasa Abaspahić, branilac Azre Bašić, izneće na ročištu 15. decembra završne reči.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво