Otkrivena ploča "neželjenima" – devojčicama koje nisu dobile priliku da se rode

U okviru inicijative "Neželjena", u Podgorici je otkrivena ploča posvećena devojčicama koje nisu dobile priliku da se rode. Akcija je usmerena na sistem vrednosti koji diskriminiše devojčice i na negativnu tradiciju društva u kojoj su devojčice manje željene nego dečaci, poručila je izvršna direktorka Centra za ženska prava Maja Raičević.

Izvršna direktorka Centra za ženska prava u Crnoj Gori Maja Raičević rekla je da je neophodno prevazići negativne patrijarhalne vrednosti, koje zbog tradicije muškog naslednika, dovode do selektivnih abortusa i devojčice stavljaju u negativan položaj, pišu Vijesti.

Inicijativa "Neželjena", kako je istakla, usmerena je na sistem vrednosti koji diskriminiše devojčice i na negativnu tradiciju društva u kojoj su devojčice manje željene nego dečaci. 

Tema naše kampanje i naše inicijative je da pokrenemo društveni dijalog koji će prevazići sistem vrednosti u kome ženska deca ne uživaju jednaka prava kao muška. Taj problem se odražava na položaj žena u svim oblastima društva i posledice su tako drastične da imamo porast broja selektivnih abortusa u Crnoj Gori i zloupotrebu prenatalnih testova", istakla je Raičevićeva, kod ploče koja je otkrivena u podgoričkom Univerzitetskom parku.

Naglasila je da u kampanji nije reč o reproduktivnim pravima žena, tj. pravu na abortus, već je, kako je istakla, isključivi cilj uticaj na negativne patrijarhalne vrednosti koje zbog tradicije muškog naslednika devojčice stavljaju u negativan položaj.

Lekarka Olivera Miljanović navela je da se evidencija o selektivnim abortusima ne može videti direktno, već, kako je objasnila, kroz trend poremećaja ravnoteže polova na rođenju.

"U Crnoj Gori postoji trend neravnoteže između polova na rođenju i on se, za poslednjih 15 godina, kreće, prema našim istraživanjima, 110 dečaka na 100 devojčica. Taj trend jedino ima otklon u 2016. godini, kada imamo normalan odnos 103 na prema 100. Da li je ovo svetlo na kraju tunela, da li smo nešto zaista uradili, ne možemo zaključiti na osnovu jedne godine", objasnila je Miljanovićeva.

Prema njenim rečima, selektivni abortus koji se događa nakon sprovedenog genetičkog teksta je medicinski, etički i moralno neprihvatljiva radnja i predstavlja kršenje zakona.

Načelnica Odeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u crnogorskom Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Biljana Pejović rekla je da ne treba da bude neželjene dece i da je potrebno stvarati budućnost u kojoj će devojčice i dečaci biti ravnopravni.  

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи