Dodik: Povlačenje odluke o referendumu dok ga ne prihvati opozicija

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je poslanicima u parlamentu RS povodom stavljanja van snage odluke o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH "da država Republika Srpska ima pravo da odlučuje o svojim stvarima i da niko drugi nema pravo da odlučuje umesto nje".

"Republika Srpska ima svoja prava predviđena Ustavom i narod ne sme da odustane od toga da ima pravo da se izjasni na referendumu", naveo je Dodik.

Predsednik Srpske je istakao da će odluka o stavljanju van snage Odluke o sprovođenju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH biti povučena, jer opozicija taj referendum nije prihvatila.

Dodik je istakao da je vlast smatrala da će opozicija imati drugačiju politiku na nivou BiH, gde je vlast, a ne politiku baziranu na izdaji i pravljenju štete za Srpsku.

Objasnio je da zato nije ni bila objavljena ta odluka o referendumu, jer je vlast čekala konsenzus sa opozicijom.

"Povući ćemo ovu odluku i čekaćemo neko novo vreme za nju", rekao je Dodik na posebnoj sednici Narodne skupštine koju direktno prenosi RTRS.

Dodik je pozvavo opoziciju da sa zajedno s vlastima kreira novu odluku koja bi se odnosila na održavanje referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH.

Rekao je da je važan konsenzus o tom pitanju, jer je opozicija u Srpskoj vlast na nivou BiH.

"Referendum je sveto pravo Republike Srpske i referendum će se održati za svako pitanje koje je bitno za Srpsku i građane", dodao je Dodik.

Ocenio je da je davno shvatio da Sud i Tužilaštvo BiH, koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH, predstavljaju mesto kreiranja novog političkog sistema u BiH koji će zajedno sa Ustavnim sudom BiH, ukoliko se od Republike Srpske ne ospori ili na drugi način onemogući, kroz politički progon i institucionalnu zloupotrebu dovesti do značajnog urušavanja snage institucija Srpske.

Dodik je naveo da je ponosan na "Republiku u kojoj niko zbog političkog stava nije bio predmet progona, iako ima onih koji misle da treba postati vlast da bi se obračunalo sa političkim neistomišljenicima, što se moglo videti 2014. godine, kada je formirana vlast na nivou BiH, te kako se zloupotrebljavaju neustavno formirane institucije u BiH".

Podsetio je da je najviše prenošenja nadležnosti bilo u periodu kada je sadašnja opozicija bila vlast u Srpskoj, te da su se političke greške dešavale jer se međunarodna zajednica pokazala kao lažan partner, kreiravši sve u BiH na štetu Srpske.

Predsednik je istakao da je taj referendum predlagan u dva navrata i da će biti predložen opet, ali da je potreban konsenzus vlasti i opozicije, posebno kada je reč o važnim državnim i nacionalnim temama.

Dodik je poručio parlamentu Srpske da treba da se napravi konsenzus i izglasa odluka o održavanju referenduma o radu Suda i Tužilištva BiH, ali da prethodno treba suspendovati ranije skupštinske odluke o tome.

Naglasio je da ne može da dozvoli da se izglasa referendum, a da predstavici stranaka iz Srpske, koje su vlast na nivou BiH, to ne poštuju.

"Narodna skupština Srpske mora da radi i donosi odluke i niko neće moći da blokira njen rad", rekao je Dodik i istakao da narod ne sme da odustane od referenduma.

Nesumnjivo je, ukazao je, da je pitanje o Sudu i Tužilaštvu BiH bitno za nas i ovaj narod, ali potreban je konsenzus svih.

"Razlog što će se ovo odluka povući jeste što opozicija ne želi da prihvati referendum, a ja sam spreman za bilo koji referendum koji predloži opozicija, pa i o meni samome", istakao je Dodik.

Kako je ocenio, Srpska je pokazala da postoji kontinuitet političke borbe koji će biti nastavljen činjenicom da će ova odluka biti povučena na određeno vreme dok se opozicija i vlast ne okupe oko te plemenite ideje.

Spreman je, zaključio je, da stane ispred svih da bi bio sproveden referendum o radu Suda i Tužilaštva BiH, ali da je potreban konsenzus jer borba za narodne interese to podrazumeva.

Poslanik NDP-a Dragan Čavić negirao je navode Dodika da je Srpska prvi put dobila zakon o referendumu 2010. godine, rekavši da je prvi takav akt donesen 28. aprila 1993. godine.

Čavić je tokom rasprave u Narodnoj skupštini Srpske rekao da je na osnovu tog zakon bio raspisan i održan referendum 12. i 13. maja 1993. godine u vezi sa Vens–Ovenovim planom, za čije prihvatanje je Dodik, koji je tada bio poslanik, jedini glasao u Narodnoj skupštini.

Narodna skupština Srpske je 15. jula 2015. godine donela odluku o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
22° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво