Granica Slovenije i Hrvatske – 116 kilometara "tehničkih prepreka"

Slovenačka ministarka unutrašnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar izjavila je da je na kopnenoj granici s Hrvatskom, dugoj 671 kilometar, Slovenija do sada postavila 116 kilometara "tehničkih prepreka" da bi sprečila ilegalni ulazak migranata.

Slovenija je u jesen 2015. godine počela da postavlja ogradu od "žilet-žice", da bi, a posle smirivanja migrantske krize, deo žice zamenila zelenom, panel-ogradom, prenosi Hina.

Sada je duž granice 113 kilometara "žilet-žice" i 53 kilometra panel-ograde, na mestima koja su najpogodnija za ilegalne prelaske.

U odgovoru na poslaničko pitanje, Gjerkeš Žnidar je napisala da u mešovitim graničnim patrolama uz policiju učestvuje i vojska, radi bolje zaštite granice s Hrvatskom, koja je i spoljna granica Šengen zone.

Po podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Slovenije, za osam meseci ove godine na slovenačko-hrvatskoj granici registrovano je više od 1.275 ilegalnih prelazaka migranata, među kojima je najviše bilo Avganistanaca, 498.

Slovenački premijer Miro Cerar juče je na marginama Samita EU u estonskom gradu Talinu i o pitanju Šengena razgovarao s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i s francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.

Šengen zona obuhvata 26 država i funkcioniše kao područje jedne države, tako da se obavljaju kontrole onih koji ulaze i izlaze iz tog područja, ali nema unutrašnjih graničnih kontrola unutar tog prostora. Tu praksu delimično su ukinule pojedine države koje su zbog velikog migracijskog talasa uvele i unutrašnje kontrole.

Cerar je u Talinu rekao da Slovenija želi da ostane deo šengenskog prostora, ali da se oštro protivi graničnoj kontroli na unutrašnjim granicama država koje su deo tog prostora i stalnom produžavanju mera unutrašnje kontrole.

Od članica Evropske unije, u Šengen zoni nisu Velika Britanija, Irska, Bugarska, Rumunija i Hrvatska čiji bi prijem Slovenija mogla da blokira zbog hrvatskog neprihvatanja presude arbitražnog suda o međusobnoj granici na moru.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво