Sud u Strazburu: Neadekvatna istraga Crne Gore o smrti grupe Roma

Evropski sud za ljudska prava zaključio je da je Crna Gora prekršila Član 2 Evropske povelje o ljudskim pravima, propustivši da sprovede brzu i efikasnu istragu o smrti i nestanku grupe Roma iz Srbije, u blizini crnogorske obale avgusta 1999. godine.

"U današnjoj odluci Suda za ljudska prava jednoglasno je zaključeno da je došlo do povrede Člana 2 (pravo na život - istraga) Evropske konvencije o ljudskim prvima u slučaju jednog od podnosioca. Sud je zaključio da Vlada Crne Gore nije uspela da opravda trajanje krivičnog postupka u slučaju koji je trajao više od 10 godina i sedam meseci posle izdavanja nove optužnice 2006", saopštio je sud u Strazburu.

Sud naglašava da je protok vremena naneo štetu broju i kvalitetu dokaza, a da manjak marljivosti izaziva sumnju u dobru volju istražnih radova.

"Dugotrajne procedure su produžile teškoće za članove porodica. Sud zato smatra da ova kašnjenja ne mogu biti kompatibilna sa obavezama države sadržanim u Članu 2", stoji u saopštenju.

Slučaj Ranđelović i drugi protiv Crne Gore odnosi se na tužbu da su vlasti Crne Gore propustile da sprovedu brzu i efikasnu istragu povodom smrti ili nestanka članova familije podnosioca tužbe.

Navedena grupa od oko 70 Roma se ukrcala u noći 15. avgusta 1999. godine na brod u Crnoj Gori u nameri da dođe do Italije. Brod je potonuo nekoliko sati kasnije, a preživeo je samo jedan putnik.

Obdukcija je sprovedena na pronađenih 35 tela, a u nedostatku jasnog uzroka smrti zaključeno je da su se putnici najverovatnije udavili.

Septembra 1999. podignuta je optužnica protiv sedam osoba koje se terete za ilegalan prelazak granice, a u vezi sa nesmotrenim ugrožavanjem.

Posle mnogobrojnih saslušanja i odlaganja Visoki sud je oslobodio sve optužene usled nedostaka dokaza.

Zahtev pred Evropskim sudom podnelo je 13 osoba državljana Srbije i jedna Makedonije 23. marta 2011. godine, a podnosioci su se žalili na nesposobnost crnogorskih vlasti da sprovedu brzu i efikasnu istragu u slučaju smrti ili nestanka njihovih članova porodica i krivičnog gonjenja odgovornih.

Evropski sud za ljudska prava je odlučio da nastavi razmatranje slučaja u vezi sa jednim od podnosilaca zahteva, Begijom Gašijem, odbacivši izvestan broj prigovora crnogorske vlade o prihvatljivosti tužbe.

Sud u Strazburu u odluci navodi da Crna Gora treba Gašiju da isplati 12.000 evra na ime odštete i 500 evra na ima troškova, zaključuje se u saopštenju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи