Meta: Ko može da naredi prisluškivanje u Makedoniji

Makedonska agencija "Meta" piše da se prisluškivanje stranih diplomata u Makedoniji vrši po makedonskom Zakonu o nadzoru komunikacija, a na zahtev ministra unutrašnjih poslova ili ministra odbrane i uz odobrenje sudije Vrhovnog suda.

Kako navodi Meta, uslovi i procedura prisluškivanja obuhvaćeni su u dva člana zakona  - jednom koji se odnosi na počionioce krivičnog dela i drugom koji se odnosi na uslove i procedure za presretanje komunikacija u cilju zaštite bezbednosti i odbrane zemlje, pod kojim se najverovatnije može podrazumevati eventualno "zakonsko" presretanje komunikacija predstavnika drugih zemalja.

U tom slučaju, kako predviđa član 29 tog zakona, sud može da naredi praćenje komunikacija kada postoji osnovana sumnja da se priprema zločin protiv države, protiv oružanih snaga države ili protiv čovečnosti i međunarodnog prava.

"Osim u slučajevima iz stava 1 ovog člana, sud može da naredi praćenje komunikacija u slučajevima kada se priprema, podstiče, organizuje ili učestvuje u oružanom napadu na Republiku Makedoniju ili u slučaju onemogućavanja njenog sistema bezbednosti da obavlja svoje funkcije, a kada na drugi način nije moguće obezbediti podatke za takve aktivnosti ili ako je njihovo obezbeđivanje povezano sa velikim teškoćama da se spreči krivično delo, oružani napad ili onesposobljavanje bezbednosnih sistema", navodi se zakonu.

Naredbe za prisluškivanje mogu da izdaju ministar unutrašnjih poslova, ministar odbrane ili lice koje su oni ovlastili, a zatim se taj zahtev dostavlja javnom tužiocu, koji ga zatim predaje sudiji Vrhovnog suda, koji može da izda naredbu za prisluškivanje.

Sudija može da dozvoli presretanje komunikacija ne duže od šest meseci, piše u zakonu.

Srbija je nedavno povukla svo osoblje iz ambasade u Skoplju, a takvu odluku su, navodi agencija, srpske vlasti donele zbog dokaza o "ofanzivnim aktivnostima protiv organa i institucija Srbije u Makedoniji".

Makedonski ministar spoljnih poslova Nikola Dimitrov izjavio je juče da makedonska vlada niti je imala nameru, niti je naredila obaveštajne aktivnosti protiv ili na štetu niti jedne države, uključujući Srbiju".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво