Makedonski mediji i analitičari o povlačenju srpskih diplomata iz Skoplja

Skopski mediji, na makedonskom i albanskom jeziku, bez izuzetka i bez komentara prenose izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića i potpredsednika srpske vlade i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića o razlozima povlačenja svih zaposlenih iz Ambasade Srbije u tom gradu.

U izveštajima medija se posebno ukazuje na izjavu predsednika Vučića da je do odluke o povlačenju diplomatskog osoblja iz Ambasade u Skoplju došlo nakon uvida u dokaze nadležnih službi da je se u Makedoniji sprovodi ofanziva na srpske institucije.

Takođe, mediji prenose da je predsednik Vučić najavio da će za desetak dana sve biti mnogo jasnije.

Ističe se da je srpski predsednik rekao da Srbija želi da nastavi dobre prijateljske odnose sa Makedonijom.

Mediji prenose i izjavu potpredsednika vlade i šefa srpske diplomatije Ivice Dačića da će Srbija preduzeti sve mere da zaštiti interese države u novonastalim okolnostima.

Prenose i najavu ministra Dačića da će se deo zaposlenih vratiti u Skoplje naredne sedmice. nakon sastanka sa predsednikom Vučićem, kao i da će ambasadorka ostati nešto duže u Beogradu.

Makedonski analitičari ocenjuju da je povlačenje svih zaposelnih iz Ambasade Srbije u Skoplju "ozbiljan korak u pravcu napetih odnosa između dve susedne zemlje".

"Ovo je veoma ozbiljan problem koji pokazuje da će Srbija pogoršati odnose sa Makedonijom s ciljem stvaranja neke vrste pritiska u konačnom glasanju u međunarodnim telima, gde se očekuje da Makedonija promeni svoj stav u odnosu podršku Kosovu za članstvo u Unesku", rekao je Bagoje Zashov, inače, bivši diplomata.

Prema njegovim rečima, povlačenje svih zaposlenih na konsultacije ukazuje na pogoršanje odnosa Makedonije i Srbije, koje ulazi u "fazu ozbiljnog diplomatskog pritiska".

S druge strane, pak, bivši ambasador Alaidin Demiri kaže da "hlađenje odnosa" između Srbije i Makedonije za cilj ima da spreči istragu makedonskih vlasti o razlozima zbog kojih se srpski obaveštajac zaposlen u Ambasadi u Skoplju našao u zgradi parlamenta na dan kada su izbili nemiri zbog izbora Taljata Džaferija za predsenika.

"Na neki način je postalo očigledno da su srpske službe bile umešane u nasilne događaje u parlamentu 27. aprila ove godine", tvrdi Demiri za Radio Slobodna Evropa.

Inače, prema navodima ovog medija, diplomatski odnosi Makedonije i Srbije, od početka devedesetih godina prošlog veka, ponekad variraju, uglavnom zbog odnosa Skoplja prema Prištini.

Makedonija je priznala jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost zajedno sa Crnom Gorom u jesen 2008. godine, a Beograd je nakon toga tadašnjeg ambasadora Makedonije u Srbiji proglasio nepoželjnim.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво