Bi-Bi-Si: Učenici u Jajcu ne žele podele po etničkom principu

Britanski javni servis objavio je reportažu o Jajcu, gradu u Bosni i Hercegovini, u kojem se učenici bore protiv vladinih planova kojima žele etnički da podele škole.

Bi-Bi-Si navodi da su posle rata na Balkanu 90-tih godina, vlasti počele da razdvajaju studente unutar istih obrazovnih institucija prema etničkoj pripadnosti, kako bi u nastavni plan uveli predmete na bosanskom, srpskom i hrvatskom jeziku.

"Samo želim ići u školu i biti prihvaćen kao ljudsko biće, kao student", rekao je za britansku televiziju 17-godišnji Nikolas Rimas.

Grad Jajce je, napominje se, bio u središtu rata tokom 90-tih godina.

Danas ovaj grad vodi drugu bitku, gde je glavna tačka obrazovanje u školama. Mnoge škole su, kako se navodi, podeljene prema etničkoj pripadnosti od lokalnih vlasti.

"Mi nismo podeljeni grad, mi smo homogeno mesto", rekao je gradonačelnik Jajca Edin Hozan.

Nastavnici i učitelji iz ovog grada smatraju da bi sva deca trebalo zajedno da idu u školu i da nema razloga da budu podeljena.

Rimas je zajedno sa ostalim studentima pokrenuo kampanju protiv ovakve vrste podela.

"Nije to više stvar samo studenata, nastavnika i roditelja, ovo je problem celog društva", ukazao je pokretač kampanje.

"Muslimani, Katolici, Jevreji ili ljudi bilo koje druge verske pripadnosti moraju pomoći jedni drugima i služiti zajednici", rekao je imam Zehrudin Hadžić.

Studenti i njihovi nastavnici iz ovog grada neće odustati i nastaviće da se bore, navodi u reportaži Bi-Bi-Si.

Gotovo godinu dana traje nezadovoljstvo učenika srednjih škola iz Jajca odlukom poslanika u Skupštini Srednjobosanskog kantona koji su podržali inicijativu za osnivanje srednje škole u Jajcu na bosanskom jeziku.

Učenici su se pre godinu dana pobunili, poručivši da ne žele da ih dele na Hrvate i Bošnjake.

S druge strane, ministarka obrazovanja, nauke, kulture i sporta Katica Čerkez naglasila je da osnivanje mešovite srednje škole u Jajcu, koja bi radila po nastavnom planu i programu na bosanskom jeziku, ima podršku lokalne zajednice i Vlade SBK.

Đaci, međutim, ne žele podele.

"Želimo da poručimo da ne želimo da nam se dele škole, ali to nije jedino. Želimo da smo u školi svi ravnopravni. Želimo da Bošnjaci dobiju svoja svedočanstva i da dobijemo nacionalnu grupu predmeta i to su naši zahtevi", rekli su prilikom prvog protesta.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво