Poseta domovini vodi ka gubitku azila

Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije, povodom informacija o sve češćim posetama bivšoj otadžbini od strane azilanata, upozorava da poseta domovini vodi automatski ka gubitku statusa azila.

Iz Ministarstva navode da ne postoje izuzeci, te da ako neki tražilac azila, koji je navodno politički progonjen, otputuje u domovinu – on gubi status azila.

U Austriji i Nemačkoj proteklih dana su se pojavili podaci da izbeglice sve češće putuju u posetu ranijoj domovini, neki da posete porodice, a neki da vide šta je ostalo od njihove imovine.

Mediji ukazuju da "posete domovini" kod Čečena koji su pobegli u Austriju postaje trend, dok kod Sirija gotovo nema takvih slučajeva.

Kontrole, kako ističe Ministarstvo, s tim u vezi su pojačane.

"Nemoguće je otići na odmor u zemlju u kojoj je neko, po sopstvenim podacima, progonjen", ističe portparol ministra unutrašnjih poslova Volfganga Sobotke.

On potvrđuje da je postalo "uobičajeno" da Čečeni, koji su zatražili azil u Austriji putuju na odmor u domovinu.

To čine na način da zatraže novi pasoš u konzulatu navodeći da su izgubili stari, kako bi mogli da izađu i vrate se u Austriju.

"Već smo uveli strože kontrole, tako da to više nije tako jednostavno", navode iz Ministarstva dodajuću da, ako se utvrdi da je tražilac azila boravio u svojoj domovini, to ima negativan uticaj na njegovu molbu.

Vlasti, kako podvlači, ne prihvataju nikakve izgovore kao što su razlozi za odlazak u domovinu zbog provere nekretnina ili utvrđivanja da li je rodbina još živa.

Jedan Čečen povratnik sa "odmora" u domovini može biti proteran, a kod Sirijaca stanje je teže zbog rata u toj zemlji, pa on ostaje, barem za sada, u Austriji.

Austrijske vlasti su, izmenama zakona o strancima, koje su stupile na snagu u oktobru, dobile veća ovlašćenja da sprovedu proterivanje odbijenih tražilaca azila.

Ako neko ostane u zemlji pored negativne odluke na molbu o azilu on će biti suočen sa ukidanjem pomoći i preti mu i pritvaranje.

"Mi ćemo svakako određene letove ka Beču još detaljnije kontrolisati", najavljuju u Ministarstvu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво