Marković: Ne želimo distancu s Rusijom

Crnogorska vlada nije opredeljena za političku distancu sa Rusijom, poručio je premijer Duško Marković istakavši da je ta država tokom 11 godina nezavisnosti postigla tri cilja, od kojih je najveći članstvo u NATO-u. Crna Gora nema dilema kad je reč o EU, a ponavljanja izbora neće biti, dodao je crnogorski premijer.

Marković je poručio opoziciji, koja bojkotuje rad parlamenta od prošlogodišnjih oktobarskih izbora, da ponavljanja izbora ne može i neće biti, te da, ako žele da razgovaraju o toj temi, moraju da se vrate u parlament.

Gostujući u emisiji "Odgovoran odgovor" na Radiju Crne Gore, Marković je evropske integracije izdvojio kao drugi veliki cilj, dok je kao treći, po mišljenju premijera, izgradnja auto-puta.

"Mi smo golgotu prošli do onog što su stavovi Rusije povodom članstva u NATO-u, to je rezultiralo uplitanjem u naše političke procese. Nećemo uraditi ništa da pogoršamo odnose", poručio je Marković.

Crna Gora će, rekao je, članstvom u NATO-u, imati priliku da aktivno debatuje o odlukama koja će opredeljivati budućnost sveta. Istakao je da očekuje i velike benefite od učlanjenja u Alijansu.

"Ova nedelja i 10 dana juna biće istorijske za Crnu Goru u svakom smislu", rekao je Marković.

Ocenio je da postoji značajan broj građana koji se protive članstvu u NATO-u iz istorijskih razloga, navodeći da je "sada vreme da se svi okrenemo onome od čega ćemo svi imati koristi – i pojedinac i država".

Kad je reč o aktuelnoj političkoj situaciji u Crnoj Gori, Marković je rekao da politički otpor i razlike proizlaze iz temeljnog opredeljenja prema budućnosti Crne Gore, a koji se, pre svega, tiču članstva u NATO-u i EU.

Premijer je ocenio da međunarodna pozicija Crne Gore u istoriji nikad nije bila kao danas.

"Zaista, naša istorija je bila takvog sadržaja da i danas osećamo negativne posledice istorijskih događaja, kad Crna Gora nije mogla slobodno da odlučuje, nego su to činili drugi i uvek na štetu Crne Gore", rekao je Marković, navodeći da je ova generacija političara uspela da Crnoj Gori vrati dostojanstvo i mogućnost da samostalno odlučuje o svojoj sudbini.

Govoreći o članstvu u EU, Marković je ocenio da je Crna Gora predvodnik evropskih integracija.

"Danas se od Crne Gore očekuje da rešava probleme, zato smo danas pozvani da damo savet kako se kritične situacije mogu rešavati", istakao je Marković.

Veruje da njegova vlada investira u budućnost Crne Gore, navodeći da moderna Crna Gora nije samo ona koja je članica NATO-a i Evropske unije.

"Nema dilema o EU"  

Na pitanje slušalaca kako vidi budućnost EU, s obzirom na Bregzit, Marković je rekao da je došlo do globalnih političkih poremećaja koji su se odrazili na EU i njenu poziciju. Kao primere je naveo svetsku ekonomsku krizu i migrantsku krizu, koja je prešla u ozbiljne bezbednosne rizike.

"Izbori u Holandiji i Francuskoj, i promena raspoloženja u Nemačkoj pokazuju da su nacionalnisti izgubili bitku sa demokratskim evropskim snagama i EU se stabilizuje", ocenio je Marković.

Premijer je rekao da Crna Gora nema dilema kad je reč o EU, te da želi da postane članica Evropske unije.

"Mi od toga nećemo odustati kako god izgledala Evropska unija u narednih pet godina", istakao je Marković, uz konstataciju da EU dobija na svom kredibilitetu, te da nema razloga za zabrinutost.

Govoreći o političkoj situaciji u zemlji, Marković očekuje da će se tenzije nastaviti i nakon ulaska u NATO.

"Ponavljanja izbora ne može biti, niti će biti. Izbore je priznala međunarodna zajednica. Ako žele da razgovaraju o novima izborima, onda moraju da se vrate u parlament", poruka je premijera Markovića.

Govoreći o ponašanju opozicije koja bojkotuje rad parlamenta, Marković je rekao da niko ne sme podržavati ovakav pristup da se dođe na vlast.

Predsednik podseća na izjave evropskih zvaničnika koji su saopštili da ne podržavaju bojkot, već da pozivaju na dijalog.

Marković je rekao da je saglasan sa konstatacijama o prekompoziciji na političkoj sceni, naročito kad je reč o opoziciji, poručujući istovremeno da nema podela u DPS-u.

Da se on pita, ukinuo bi, kaže, naknade poslanicima koji bojkotuju rad parlamenta, navodeći da je to, međutim, u nadležnosti Skupštine Crne Gore.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво