Grabar Kitarović: Lakše se ulazilo u EU dok Hrvatska nije bila član

Zbog velikih gužvi na spoljnim granicama EU proteklih dana, posebno između Slovenije i Hrvatske, predsednica Kolinda Grabar Kitarović pozvala je čelnike EU na hitno iznalaženje rešenja za nesmetani protok robe i putnika imajući u vidu skori početak turističke sezone, ali i ukazala na, kako je rekla, apsurd da su građani Hrvatske lakše ulazili u države EU dok ta zemlja nije postala članica Unije.

Gužve na graničnim prelazima posebno su bile izražene tokom proteklih uskršnjih praznika, a nakon što je na snagu stupila Uredba Evropskog parlamenta o jačanju kontrole proverom relevantnih baza podataka.

Grabar Kitarovićeva je zvaničnicima EU ukazala da je način primene spomenute Uredbe od nadležnih slovenačkih organa prouzrokovao višečasovne zastoje na graničnim prelazima dve države, uz niz direktnih i trenutnih, ali, kako je navela, i indirektnih potencijalno dugoročnih posledica, pogotovo ako bi se takav način primene Uredbe nastavio.

"Pre svega, državljani država članica Evropske unije, suočeni sa uvođenjem sistemskih kontrola na granici između Hrvatske i Slovenije, iskazali su izrazito nezadovoljstvo takvom novom praksom, a posebno dužinom čekanja na graničnu kontrolu", navela je hrvatska predsednica u pismu čelnicima EU.

Pritom, dodala je, između Hrvatske i Slovenije stvorila se prepreka slobodnom kretanju osoba kakva postoji na spoljnim granicama Evropske unije, a ne na onoj između dveju država članica.

"Moram naglasiti da se državljani Hrvatske ovih dana pitaju kako to da im je bilo lakše da uđu u Republiku Sloveniju i Evropsku uniju dok Hrvatska nije bila članica Evropske unije, nego sada kada jeste. To je zaista apsurdno", smatra Grabar Kitarovićeva.

Ukazala je da je postupanje Slovenije u hrvatskoj javnosti stvorilo utisak ostvarenja neodgovornih najava nekih slovenačkih političara da ta država prema Hrvatskoj može da preduzme određene mere i onemogući dolazak turista, kao odgovor, što je svojevrsno sredstvo prisile ili retorzije, na stavove Hrvatske u vezi sa arbitražnim postupcima koje zvanični Zagreb smatra nepovratno kompromitovanim.

Hrvatska predsednica je istakla da Hrvatska sa Slovenijom želi da izgrađuje što bolje odnose, te napomenula da, na primer, istovremeno u proteklom periodu na granici Hrvatske i Mađarske nije bilo većih problema uprkos pojačanom obimu saobraćaja.

Ona je pozvala zvaničnike EU da, u okviru svojih nadležnosti, hitno iznađu rešenje da se na granicima Hrvatske i drugih država članica EU, dakle unutrašnjim granicama EU, primeni režim graničnih kontrola koji će omogućiti nesmetan protok ljudi i robe, kao i dosad.

Naglasila je da sve to ni na koji način ne dovodi u pitanje spremnost Hrvatske na puno sprovođenje pravnih tekovina EU pa i onih u pogledu šengenskog zakonodavstva, posebno imajući u vidu nastojanja Hrvatske da postane članica tog šengenskog prostora u skorijem periodu.

"Ali dužnost svih država članica i institucija EU je da se obezbedi bezbednost naših građana. Republika Hrvatska svoje spoljne granice nadzire ujedno i kao granicu Evropske unije, uključujući nadzor protoka osoba i robe iz trećih zemalja", navela je Grabar Kitarovićeva, preneli su hrvatski mediji.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво