Hrvatska donosi poseban zakon za "Agrokor"

Vlada Hrvatske priprema pravni akt kao krajnju meru za slučaj dalje eskalacije krize u "Agrokoru", piše "Jutarnji list", koji donosi ključne delove Nacrta zakona o postupku vanredne uprave, koji će, ako bude potrebe, u Saboru biti donet po hitnom postupku.

Svrha ovog Zakona je, kako se navodi, zaštita poslovanja dužnika i zaposlenih i primenjivaće se na firme sa više od 8.000 zaposlenih i obavezama većim od 7,5 milijardi kuna.

Kao posebno važan član tog zakona, Jutarnji list izdvaja onaj koji određuje da od uvođenja vanredne uprave nije dopušteno pokretanje predstečajnog i stečajnog postupka.

Podjednaku pak, kako se navodi, težinu ima član 7 koji govori da se u "postupku vanredne uprave na odgovarajući način primenjuju pravila stečajnog postupka".

Drugim rečima, objašnjava list, vladina vanredna uprava onemogućiće negativne konsekvence pokretanja stečaja, ali će se držati njegovih pravila - radi se popis imovine i obaveza.

Pozivajući se na svoje izvore bliske ministarstvu, Jutarnji piše da je vlada itekako svesna težine "Agrokorovih" pet milijardi evra duga i činjenice da kompanija zbog toga najveći deo zarade mora da troši na kamate, dok joj za sve druge troškove preostaje jedva oko 50 miliona.

To je poslovna situacija u kojoj je, kako se navodi, nužno radikalno restrukturiranje.

Pri tome vlada poštuje sva pravila tržišta, ne planira nikakvu nacionalizaciju, ali jednostavno želi da spreči štetu za dobavljače i šire posledice na ekonomski sistem, a nema milosti za deoničare niti preteranog obzira za dužnike.

Isto tako, po uzoru na italijanski "Parmalat", predvidela je racionalni vremenski okvir vanredne uprave od dve godine.

Zakonom je, takođe, predviđeno da je sud taj koji tokom vanredne uprave preduzima sve radnje i ovlašćen je da donosi sve odluke ako nisu izričito date drugim telima, dok član 10 tog akta propisuje da "...vanredni poverenik može biti svaka osoba koja ispunjava uslove za člana uprave u skladu sa odredbama Zakona o trgovačkim društvima", a za "...štetu koja građaninu, pravnoj osobi ili drugoj stranci nastane nezakonitim ili nepravilnim radom vanrednog poverenika u poverenim mu poslovima u skladu sa ovim Zakonom, nadoknađuje država Hrvatska", prenosi Jutarnji list.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво