петак, 24.03.2017, 13:02 -> 13:08
Извор: Taнјуг
VMRO-DPMNE i SDSM nastavljaju politička prepucavanja
Tri i po meseca od vanrednih parlamentarnih izbora Makedonija nema vladu, nema predsednika parlamenta, a mandat gradonačelnicima i predsednicima opština je istekao. Istovremeno dve večito rivalske partije, vladajuća VMRO-DPMNE bivšeg premijera Nikole Gruevskog i opozicione SDMS Zorana Zaeva, nastavljaju svakodnevna prepucavanja zadržavajući čvrsto suprotstavljene stavove.
SDSM, naime, smatra da VMRO-DPMNE treba mirno da preda vlast, dok VMRO-DPMNE uporno traži ponavljanje vanrednih parlamentarnih izbora, koji bi bili održani zajedno sa lokalnim.
SDSM uverava da će parlament uskoro izabrati novog predsednika i potvrditi parlamentarnu većinu koju je ta partija formirala, uz podršku dve albanske partije - DUI i BESA.
SDSM smatra da niko nema prava da spreči sprovođenje demokratski izražene volje većine građana i optužuje vladajuću VMRO-DPMNE da izaziva još veću krizu u zemlji na štetu njenih građana.
"Građani su izabrali promene i odlučni su da pokrenu ozbiljne političke promene u skladu sa interesima naroda i države, za razliku od politike kriminalaca iz rukovodstva VMRO-DPMNE, koji ostankom na vlasti žele samo da zaštite svoje bogatstvo i odgovornost i zato pokušavaju da gurnu zemlju u još dublju političku krizu i izolaciju", saopštio je SDSM.
Iz te stranke svakodnevno ističu da je parlamentarna većina uspostavljena demokratskim putem, te da je Zaev već predstavio program vlade.
Zaev je nedavno predstavio program rada buduće vlade, iako predsednik Đorđe Ivanov odbija da mu dodeli mandat za njeno formiranje.
Zaev je sa DUI i pokretom Besa obezbedio parlamentarnu većinu sa 67 od ukupno 120 poslaničkih mandata. Zaev je tu podršku obezbedio tako što je prihvatio platformu albanskih partija, kojom se traže šira prava za albansku nacionalnu manjinu.
Upravo ta albanska platforma je glavni "kamen spoticanja" jer se smatra da je ona napravljena u Tirani u dogovoru albanskih lidera u Makedoniji i albanskog premijera Edija Rame.
Ivanov, međutim, odbija da Zaevu mandat za formiranje vlade, uprkos pritiscima međnarodne zajednice, a početkom ove sedmice makedonski predsednik je praktičnio odbio da primi evropskog komesara Johanesa Hana prilikom njegovog boravka u Skoplju.
Ivanov smatra da "tiranska platforma" direktno ugrožava teritorijalni integritet i suverenitet države.
U SDSM, međutim, smatraju da postoji mogućnost da formiraju vladu i bez Ivanova, a nakon izbora predsednika parlamenta.
VMRO-DPMNE se žestoko protivi albanskoj platformi. Ta partija od Zaeva traži da je se odrekne, a u zamenu mu nudi podršku za formiranje manjinske vlade.
Partija Gruevskog zapravo ne želi da Makedonija ima Albanca za premijera, a albansku platformu smatra "klasičnom ucenom" i rušenje najviših državnih i nacionalnih interesa.
"VMRO-DPMNE nikada neće prihvatiti da Makedonija izgubi atribute unitarnosti i multietničke države", poručili su iz VMRO-DPMNE instirajući na održavanju novih parlamentarnih izbora.
Izbori su, smatraju, najbolji način da Zaev albansku platformu, koju je prihvatio, u kampanji predstavi kao program SDSM, pa neka građani odluče.
SDSM, međutim, smatra da bi nanovim parlamentarnim izborima VMRO-DPMNE izgubila aktuelnu poziciju.
Inače, na decembarskim izborima VMRO-DPMNE je osvojila 51, a SDSM 49 poslaničkih mesta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар