Anketa magazina "N": Srpski gastarbajteri nepoželjni u Slovačkoj

Slovački magazin "N", koji je još pretprošle godine vodio kampanju protiv muslimanskih izbeglica, objavio je naslovnu stranu na kojoj piše: "Oni su hrišćani, ali i pored toga se njih plašimo."

Reč je o oko 6.000 gastarbajtera iz Srbije u mestu Galanta, za koje stanovništvo Slovačke kaže da su "nepristojni" i noću "šetaju ulicama u čoporu".

Jedan slovački sindikalac tvrdi i da srpskim gastarbajterima nedostaju higijenski standardi.

Uz izjavu objavljen je i poster s natpisom "prodavnica 'Tesko' u Galanti je noću opasnija od geta u Bronksu – pravi Mogadiš".

Proteklih nedelja su srpski mediji pisali o nehumanim uslovima u kojima rade srpski državljani u Slovačkoj.

Bečki dnevnik Prese, koji je istražio na licu mesta stanje u Galanti, ukazuje da je reč o novom fenomenu i da u međuvremenu u Slovačkoj radi 35.000 stranaca, jer toj zemlji nedostaje radna snaga za fabrike koje su iz zapadne Evrope preselile svoja postrojenja zbog jeftine radne snage.

Agencije za posredovanje radnika, prema listu, u Srbiji pronalaze dovoljan broj ljudi, koje, sumnjivim ugovorima, nude posao i prevoz do korejskih fabrika u Galanti, gde zarađuju 2,20 evra po satu.

U gradovima kao što je Šala, Slovaci zarađuju od smeštaja gastarbajtera.

"Pokazani su mi dograđeni objekti uz stambene zgrade u kojima su, odjednom za Božić, uneti kreveti na sprat. A građani su kazali da su mogli da posmatraju Srbe kako spavaju, jer, zbog slabo izgrađenog objekta, srpski stanari nisu imali nikakvu privatnost", preneo je novinar lista Prese.

On ukazuje da je taj objekat kasnije ispražnjen, nakon što su se žalili stanari stambene zgrade.

Međutim, građani Šala pričaju da srpski gastarbajteri rade u fabrikama, kao što je Šin Heung, pod nehumanim uslovima, na 40 stepeni leti, što su uslovi pod kojima Slovaci ne žele da rade.

Novinar lista Prese kaže da se na ulicama prepoznaju srpski radnici po time što "vuku prepune kese iz prodavnice" i što su "bolje obučeni od stanovnika mesta Šala".

Prese prenosi da se u smeštajima za gastarbajtere mogu pronaći kućni redovi sa zabranama na tri jezika, na kojima i piše koliko košta njihovo kršenje.

Samo u srpskoj verziji se preti proterivanjem o sopstvenom trošku, navodi Prese.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом