Šta su diplomate očekivale od Plenkovića?

Razgovor hrvatskog premijera Andreja Plenkovića sa odlazećim američkim potpredsednikom Džozefom Bajdenom izazvao je veliku pažnju stranih diplomata akreditovanih u Zagrebu, što su tamošnji mediji uporedili sa reagovanjem američke administracije u periodu kada je Slovenija blokirala hrvatski put u EU.

Hrvatski Jutarnji list prenosi da hrvatska strana nije potvrdila pisanje srpskih medija da je Bajden od Plenkovića tražio da Hrvatska što pre da saglasnost za otvaranje poglavlja 26.

Taj zagrebački dnevnik navodi i da je istovremeno s razvojem događaja informisan i državni vrh, a Plenković je, kako se navodi, o svemu obavestio i Kabinet predsednice Kolinde Grabar Kitarović.

"Očekivali smo da će sada Hrvatska biti kooperativnija i pokazati dobru volju za otvaranje poglavlja 26. Iskreno, začudila me je ova odluka, koja je na tragu bivše administracije", rekao je za Jutarnji list visoki diplomata jedne zemlje članice EU, čije ime se ne navodi, a ni zemlja koju predstavlja.

List podseća na to da je američka administracija slično reagovala i prilikom slovenačke blokade Hrvatske, koja je, kako se navodi, uveliko otklonjena kad je Vašington upozorio slovenačke političare da je vreme da se nađe rešenje za granični spor dveju država.

Navodi se i da je Plenković potvrdio da je razgovarao sa Bajedenom o, kako je rekao, širem kontekstu pitanja situacije na jugoistoku Evrope, važnoj ulozi Hrvatske kao članice NATO-a i EU, koja svojim iskustvom može pomoći susedima na tom putu.

"I naravno, iskoristio sam priliku da mu zahvalim na kvalitetnoj saradnji koju je on u svom osmogodišnjem mandatu imao s Hrvatskom, koju je i posetio. Još jednom smo utvrdili vrlo kvalitetne odnose i našu konstruktivnu ulogu prema zemljama jugoistoka Evrope, koje su za nas prioritet, pa kad je i kontekst proširenje Evropske unije. To je proces koji držimo uvek visoko na dnevnom redu, i gde ćemo pomoći našim susedima da ispune nužne kriterijume, rekao je Plenković.

Na pitanje novinara da li je sa Bajdenom konkretno bilo reči i o blokadi pregovora o priključenju Srbije EU, Plenković je rekao: "Bilo je vrlo načelno govora ne o blokadi nego o onome šta sam rekao o procesu pristupnih pregovora, i kako da u tom celom kontekstu Hrvatska bude od pomoći susedima".

O jučerašnjoj konferenciji za novinare srpskog premijera Aleksandra Vučića povodom hrvatske blokade pregovora, Plenković kaže da je nije čuo, ali da je ukratko obavešten o toj konferenciji.

"Dakle, stvari su vrlo jasne i transparentne, Srbija je u procesu pristupnih pregovora, postoji niz poglavlja, kriterijuma koje treba ispuniti, smatram da je Srbija na putu da to ispuni. U tom kontekstu, određena su poglavlja za koja je Hrvatska dala saglasnost da se danas otvore, a što se tiče pitanja poglavlja o kulturi i obrazovanju, Hrvatska je zadržala rezerve zbog određenih aspekata o obrazovanju manjina i školskim udžbenicima", rekao je Plenković.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво