Makedonija uoči izbora, najneizvesnije od osamostaljenja

Posle dve i po godine u Makedoniji se ponovo održavaju parlamentarni izbori. Za ulazak u Sobranje bori se pet koalicija i šest stranaka a, nikada ranije, pokazuju istraživanja, razlika između vladajućeg VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog i opozicionog Socijaldemokratskog saveza Zorana Zaeva nije bila toliko mala. Izbori se održavaju u skladu sa Sporazumom o okončanju političke krize izazvanom nezakonitim prisluškivanjem 20.000 građana, koji je postignut uz posredovanje Zapada.

Za koga će ovo biti treća sreća. Posle dva odlaganja izbora jer je opozicija imala primedbe, kratke kampanje koju nisu obeležili masovni skupovi, ali jeste oštra retorika, procenjuje se da su ovo jedni od najneizvesnijih izbora od osamostaljenja Makedonije.

"Do sada je bilo očajno, posle izbora biće bolje. Gruevski je bio super. Jedni su stali u odbranu nacije, a drugi je prodaju što za Makedonce nije svojstveno. Neizvesnost je velika, videćemo ko će preovladati, da li zdrav razum ili nešto drugo", kažu građani.

Predstavljali su se programi za bolji život, ali su i ovoga puta primat imale priče o federalizaciji i međuetničkim odnosima.

"VMRO je poslao poruku – ne manjati ništa, sve je dobro samo treba slediti ovu vlast, dok je opozicija rekla – treba život, trebaju promene. Na ovim izborima glasa se da li će Makedonija biti ponovo demokratska država kao što je bila do 2006. godine ili će produžiti dalje da bude oligarhija i da služi samo maloj grupi lidera, odnosno onih koji su na vlasti", kaže Svetomir Škarić, profesor Ustavnog prava.  

Da li će ovi izbori značiti kraj krize u Makedoniji?

"U principu ne, jer glavni procesi koji su odredili ovu krizu neće se promeniti kod ovih izbora. Mislim da nas čeka još dve godine nekakva trajaća kriza, kriza koja će se rešavati u fazama, tako da će se Makedonija suočiti sa novim kritikama međunarodne zajednice, novim kritikama zbog nedosatka demokratije, tako da ja mislim da ćemo imati sledeće izbore veoma brzo", kaže Petar Arsovski, analitičar.

Ko god da pobedi suočiće se sa velikim problemima i na unutrašnjem ali i spoljašnjem planu. Polovina građana, pokazuju istraživanja, umorni od svogodišnje krize u zemlji a još više lošeg standarda, ne veruje nijednom političaru.

Nova makedonska vlada imaće problema i na evropskom putu, jer Makedonija ima status kandidata od 2005. a sad je dobila osmu uslovljenu preporuku za početak pregovora. Naravno tu je i problem sa Grčkom oko imena.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом