Bez ijednog Srbina u kabinetu novog crnogorskog premijera

Crna Gora je u ponedeljak dobila novu, 41. vladu, koja će imati 19 ministarstava i dva potpredsednika, na čelu sa premijerom Duškom Markovićem. U novoj crnogorskoj vladi nema predstavnika Srba, što je Marković objasnio "novim političkim okolnostima".

Duško Marković je na mestu predsednika vlade zamenio Mila Đukanovića, koji je na toj poziciji odslužio šest mandata, što ga po dužini vladanja i broju mandata čini političarem koji je najduže obavljao premijersku dužnost u crnogorskoj istoriji.

Inače, ovo je treće Đukanovićevo povlačenje iz državne politike, pri čemu je svaki put zadržao poziciju predsednika Demokratske partije socijalista.

Vlada je izabrana jednoglasno na sednici kojoj nisu prisustvovali poslanici opozicionih stranaka i koalicija. Oni su odlučili da bojkotuju sednice Skupštine sve dok pokušaj terorističkog napada u izbornom danu ne dobije sudski epilog.

Marković, koji je i zamenik predsednika DPS-a, je u svom ekspozeo poručio da će nova vlada uvesti državu u NATO, posvetiće se odnosima sa susedima, EU, SAD i Kinom i nastojaće da prevaziđe nerazumevanje u odnosima sa istorijskim saveznikom Rusijom.

Premijer je najavio zatvaranje svih poglavlja do 2019. On je pozvao opoziciju da se priključi vlasti kako bi radili zajednički za dobro Crne Gore.

"To se posebno odnosi na one političke subjekte i one političke lidere koji su zajedno sa nama radili na promociji modela vlade izbornog poverenja. Šaljem im poruku da sam otvoren za njihovo učešće u vladi kad god to procene i kada im to političke okolnosti dozvole", poručio je Marković nakon što je položio zakletvu.

Naveo je i da će vlada dati puni doprinos rasvetljavanju detalja "zločinačkog nauma prema Crnoj Gori i njenom premijeru".

"Ruka pravde mora stići svakoga ko je brutalno udario na temelj države. Bilo da su stranci ili crnogorski državljani" rekao je Marković.

Đukanović, koji je prisustvovao sednici parlamenta, od danas je samo lider vladajuće Demokratske partije socijalista, a očekuje se i njegova ostavka na mesto poslanica.

Crnogorska vlada izabrana je mesec i po dana nakon izbora, a parlamentarnu većinu osim DPS-a čine Socijaldemokrate, novoformirana stranka čiji je predsednik Ivan Brajović, bivši kadar SDP-a, dugogodišnjeg koalicionog partnera DPS-a.

Sa njima su i manjine - Bošnjačka stranka, koalicija albanskih partija "Albanci odlučno" i Hrvatska građanska inicijativa.

Zanimljivo je da su se u izvršnoj vlasti našla samo dva ministra iz prethodne vlade, što se u Podgorici tumači kao diskontinuitet u kadrovskom smislu u odnosu na prethodnu vladu.

"Marković je uspeo da dobije nekoliko veoma uglednih pojedinaca, koji nisu partijski vojnici, što će ovoj vladi dati novi imidž", smatra programski direktor nevladine organizacije "Građanska alijansa" Boris Raonić.

Marković je rođeni Mojkovčanin a političku karijeru počeo je u opštinskim organima, da bi početkom devedesetih bio izabran za sekretara vlade. Od 2005. bio je šef Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB), nakon čega je naimenovan za ministra pravde i potpredsednika vlade za politički sistem.

Crnogorski mediji nazvali su ga "Putin iz Mojkovca", predviđajući da će vladati čvrstom rukom.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво