Linta osudio nagodbu u vezi sa tužbom prognanih Krajišnika

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta uputio je otvoreno pismo javnosti "povodom sramne i ponižavajuće nagodbe u vezi sa kolektivnom tužbom više od 200.000 prognanih Krajišnika u Oluji".

Miodrag Linta je, navodi se, najoštrije osudio "odluku grupe Srba koja je registrovana u SAD pod nazivom Krajinske žrtve genocida i Dokumentaciono-informacionog centra Veritas, na čelu sa Savom Štrpcem" da pristanu na sramnu i ponižavajuću nagodbu.

On podseća da je ta tužba sadržala i zahtev za naknadu nematerijalne štete prognanim Krajišnicima u visini 10,5 milijardi dolara, uz kamate za svaku godinu koliko žive van svojih kuća.

U tužbi se, između ostalog, navodi da je "operacija Oluja postala najveća kopnena ofanziva u Evropi od Drugog svjetskog rata, a kao posledicu je imala ubistva i nehuman odnos prema hiljadama Srba, nasilno proterivanje 200.000 Srba iz njihovih vekovnih domova, pljačku i uništavanje imovine vredne stotine miliona dolara".

Linta ističe da je nagodba za Krajišnike sramna i ponižavajuća jer je pomenuta grupa Srba iz SAD zajedno sa Savom Štrpcem pristala da tužena strana uplati donaciju od mizernih 1,4 miliona američkih dolara u vidu, tobože, humanitarne pomoći izbeglicama iz RSK.

Taj iznos je za 7.500 puta manji od traženog odštetog zahteva, dodao je Linta.

"Navedene činjenice sada jasno potvrđuju raniju sumnju velikog broja Krajišnika da sudski proces nije vođen zbog naknade štete za preko 200.000 prognanih Krajišnika u Oluji, već zbog obezbeđivanja sredstava za rad udruženja Krajinske žrtve genocida iz SAD i Veritas iz Beograda, na čelu sa Savom Štrpcem, kao i za advokate", smatra Linta.

Linta je one koji su pristali na nagodbu upitao ko je doneo odluku o raspodeli dobijenih 1,4 miliona dolara, koliki iznos od 850.000 dolara je namenjen za stipendije za studente, koliko za pravnu zaštitu Krajišnika i koliki za obeležavanje tragedije...

Pre nekoliko dana Štrbac je rekao da je postupak protiv pravne naslednice američke kompanije MPRI, zbog saučestvovanja u progonu Srba iz Hrvatske 1995, okončan nagodbom, prema kojoj će tužena strana uplatiti donaciju od 1,4 miliona dolara u vidu humanitarne pomoći prognanim Krajišnicima.

On je tada precizirao da je od tog iznosa 850.000 dolara namenjeno za stipendiranje studenata, za pravnu zaštitu Krajišnika i za obeležavanje njihove tragedije, 150.000 dolara za sudske troškove, dok će ostatak od 400.000 dolara ići američkim advokatima.

Štrbac je rekao da su Krajišnici na kraju pristali na nagodbu, jer su u američkom sistemu suđenja, za protivnika imali kompaniju, koja je samo ove godine imala sklopljene ugovore sa Vladom SAD vredne 150 miliona dolara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом