Dnevne novine: Osumnjičeni u Crnu Goru ušli u trima grupama

Dan pred izbore u Crnoj Gori, srpski državljani osumnjičeni za pokušaj terorističkog napada su ušli u Crnu Goru u trima grupama, pišu "Dnevne novine". Prema saznanjima tog lista, ukupno je bilo najmanje 20 osoba, a pominje se i brojka od, kako se navodi, 23 srpska državljanina.

Grupa osumnjičenih za pokušaj terorističkog napada, kojim su, kako se sumnja, planirani oružani napadi na policiju, građane i institucije, a onda i hapšenje premijera Mila Đukanovića, ušla je u Crnu Goru u subotu, dan pred održavanje parlamentarnih izbora, i to u nekoliko grupa, preko različitih graničnih prelaza i u različito vreme, pišu podgoričke Dnevne novine.

Prema saznanjima tog lista, u trima grupama je ukupno bilo najmanje 20 osoba, a pominje se i brojka od, kako se navodi, 23 srpska državljanina, o čijem ulasku su tužilaštvo i policija imali operativnih saznanja, te su od momenta prelaska državne granice bili pod specijalnom prismotrom.

Nezvanično, prenose Dnevne novine, prva grupa u kojoj su bili S. M., G. K. (17), Bojan Kovačević (40), Nikola Đorđević (21), Luka Đorđević (18) i Vladimir Božović (21), ušla je u Crnu Goru u ranim jutarnjim satima preko graničnog prelaza Dračenovac, u kombiju registarskih tablica Kosovske Mitrovice.

Prema pouzdanim informacijama, druga grupa, u kojoj je bilo pet osoba uglavnom iz Šapca – Dejan Stanojević (42), Aleksandar Aleksić (42), Perica Andrić (38), Siniša Ćetković (36), Aleksandar Čurović (33) – stigla je takođe rano ujutru preko Dobrakova.

Treća grupa, koja je bila najbrojnija, i u kojoj je bilo osam osoba, stigla je vozom u Podgoricu. U ovoj grupi su bili Branka Milić (61), Dragan Maksić (40), Milan Dušić (59), Srboljub Đorđević (62), Nikola Đurić (34), Miloš Aćimović (26) i Ivica Matić (36).

Glavnoosumnjičeni Bratislav Bata Dikić (47) ušao je u Crnu Goru u subotu ujutro, preko graničnog prelaza Ranče. Nezvanično, pišu Dnevne novine, a prenosi portal CDM, dovezao se automobilom, a njegova saputnica je bila Kristina Hristić (38).

Ipak, ove grupe nisu bile jedine, u večernjim satima u Crnu Goru je preko prelaza Dračenovac ušao i četnički vojvoda i predsednik Ravnogorskog pokreta Predrag Bogićević iz Kragujevca, zajedno sa D. M., M.S. i još nekoliko neidentifikovanih saradnika.

Prema saznanjima Dnevnih novina, druga i treća grupa su se, po dolasku u Podgoricu, sastale na železničkoj stanici, odakle je jedan deo – njih osmoro (među kojima je bila i jedna žena) – otišlo za Vranjinu, gde su uzeli smeštaj u motelu "Venecija".

Deo prve grupe otišao je do Manastira Ostrog, gde su im se pridružili i pojedinci iz drugih grupa. Što se tiče Dikića, on je, prema informacijama Dnevnih novina, produžio sa svojom saputnicom Hristić u Budvu, gde je ostao u naselju Dubovici do subote kasno uveče, kada je u 22.30 sati došao u Podgoricu.

U glavnom gradu se susreo sa osobama za kontakt, koje su ga odvele do lokacije, gde je bilo oružje i gde je Dikić i uhapšen.

"Sumnja se da je realizacija zavisila od rezultata izbora"

Do sada prikupljeni dokazi, tvrdi list, a posebno mere tajnog nadzora i odbrane nekih okrivljenih, ukazuju na osnovanu sumnju da su uhapšeni postupali po unapred utvrđenom, jedinstvenom planu, čija je realizacija zavisila od rezultata parlamentarnih izbora, navodi se, između ostalog, u rešenju o pritvaranju 14 osumnjičenih za pokušaj terorističkog napada.

„Sumnja se da su svi bili deo jedinstvenog plana, da su 16. oktobra ove godine preko osobe po imenu Paja (osnovano se sumnja da je to Mirko Velimirović), planirali da dođu do oružja, a onda da idu na skup koji bi se, nakon završetka izbornog dana, odigrao ispred Skupštine Crne Gore, gde bi se delovalo zavisno od rezultata izbora", navodi se, između ostalog, u rešenju istražnog sudije, pišu Dnevne novine.

Tako se iz, dodaje se, mera tajnog nadzora (MTN) vidi da se u telefonskim komunikacijama kontaktira sa licem zvanim Nikola, a to je očigledno Kristina Hristić, koja je stalno pored Dikića, ali umesto njega ona prima i šalje poruke drugima. Taj nadimak i sam tvrdi da joj je dao ali iz privatnih razloga, što se za sada ne može prihvatiti već je očigledno da joj je to konspirativni nadimak.

"U tim razgovorima se navodi kako se među članovima grupe razmenjuju podaci o piću – za koje se može zaključiti da je oružje, a pominje se i koliko ima policije u Podgorici, gde se nalazi rezerva policije i druga sredstva, odnosno „motorolice“ koje bi zamenile nepouzdane telefone... Nadalje se pominju i braća koja su došla iz Srbije u Crnu Goru, koja su se smestila i obilaze da vide ‚kako je i šta, a saopštavaju se i instrukcije u smislu: Morate da mirujete dok narod ne izađe na ulice, da će sve započeti u 23 sata, te da sve mora da se završi do sutra u podne", navodi se, između ostalog, u rešenju sudije za istrage.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи