Završne pripreme za izjašnjavanje o izbegličkim kvotama u Mađarskoj

Građani Mađarske sutra će na refendumu odlučivati da li žele da prihvate sistem kvota za raspodelu izbeglica koje je donela Evropska unija. Rezultati referenduma, veruju poznavaoci, neće bitno promeniti situaciju na srpsko-mađarskoj granici. Kako će uticati na Evropsku uniju, zavisiće i od izlaznosti.

Viktor Orban želi da iza antiimigracione politke koju sprovodi duže od godinu sada jasno stane i mađarski narod.

Građani Srbije koji imaju dvojno državljastvo i pravo glasa na refendumu izjašnjavaće se do nedelje. Jedni kažu da su već glasali za "ne" a drugi da će videti šta će biti dalje.

Poziv da glasaju za "ne" obaveznim kvotama stigao je od najveće stranke mađarske nacionalne manjine. Jer, kako kažu, da odluči da li će primiti izbeglice, suvereno je pravo nacionalnog parlamenta koje ne može da ugrozi niko, pa ni Evropska komisija ni Evropski parlament.

"Moguće je da će Srbija u jednom momentu faze priključivanja doći u situaciju u kojoj će se susresti sa ovakvom pojavom i sa tog aspekta moguće je da će ovaj referendum biti od presedanskog značaja, ali u tom datom momnetu i od životnog značaja", kaže predsednik Saveza vojvođanskih mađara Ištva Pastor.

Da preispituje evropske odluke, po Lisabonskom sporazumu, Mađarska nije imala pravo. Ipak, ocenjuju poznavaoci, zbog toga neće trpeti ozbiljnije posledice.

"U ovom postbregzit trenutku ni sama EU ne stoji baš da kažemo najjače na nogama, tako da ne verujem da će praviti velike probleme Mađarskoj bez obzira na to što bi ovaj, ako bi referndum bio uspešan, on mogao da izazove, neki čak tvrde, cunami drugih referenduma po drugim državama po sličnim pitanjima", kaže direktor Centra za evropske politike Nebojša Lazarević.

Uspeh referenduma, veruju oni koji pomažu izbeglicama na terenu, samo bi potvrdio loš odnos Mađarske prema migrantima.

"Ovakav referendum će onda mogućno povući i druge zemlje Višegradske grupe da posegnu za sličnim merama. Ono pak što se dešava na terenu može da se promeni u smislu da bude još restriktivnije prema izbeglicama tako da ni tih 15 ljudi dnevno na svakom graničnom prelazu možda neće moći više da ulazi u Mađarsku", kaže Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.

Da li će se Mađarska i dalje istom žestinom boriti protiv prijema migranata u Evropu, pre svega će zavisiti od izlaznosti. Jer samo veliki odziv građana daje vetar u leđa Orbanovoj politici.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи