Protest migranata u Ljubljani

Tridesetak migranata započelo je jutros protest u ljubljanskom domu za azilante zbog sporosti u rešavanju njihovih zahteva za azil i međunarodnu zaštitu i, kako tvrde, neće odustati sve dok ih ne primi ministarka unutrašnjih poslova.

"Neki od nas čekaju na dobijanje statusa već godinu dana", rekao je za STA jedan od demonstranata poreklom iz Sirije.

Ukazali su da ni 10 odsto onih koji su aplicirali za azil nije dobilo odgovor o svom budućem statusu, a s njima niko ne kontaktira niti pokušava da ih integriše u vođenje tečajeva, pa se većinom osećaju "kao u zatvoru" iako imaju slobodan izlaz iz doma za azilante ako to prijave upravi.

"Ovde sam već više od mesec dana, ali nisam video nikoga od nadležnih i nije rešen nijedan slučaj izbeglica koji su sa mnom u domu", rekao je omenuti Sirijac.

Demonstranti su na domu za azilante istakli transparent na engleskom jeziku s porukom "I mi smo ljudi", kojim upozoravaju na "neizdržive uslove" u kojima žive i činjenicu da je među njima mnogo mladih porodica sa decom.

Prema zvaničnim podacima policije, kroz Sloveniju je od početka migrantske krize pa do zatvaranja "balkanske rute" prošlo pola milona migranata, najviše iz Sirije, Iraka i Avganistana, a među njima 52 odsto žena i dece. Za status koji im garantuje međunarodnu zaštitu molbe je u tom razdoblju dalo 952 migranata, od čega 267 Avganistanaca i 225 Sirijaca.

U Sloveniji se trenutno nalazi 297 onih koji su zatražili azil, pozitivno ili negativno rešeno je 614 molbi.

Status izbeglice do sada je dobilo 27 migranata i izbeglica.

Prema zvaničnim podacima vlade, Slovenija je zbog izbegličke krize u godinu dana imala trošak od 46 miliona evra, a iz evropskih fondova je za tu namenu dobila do sada 9,4 miliona evra, prenela je Hina.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи