Dodik: Referendum o Danu RS je praznik slobode i demokratije

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da je BiH došla u ćorsokak iz koga se mora tražiti izlaz, ali ne "dobrim namerama" OHR-a i zapadnih ambasada koji godinama ispunjavaju želje Bošnjaka za dominacijom nad Srbima i Hrvatima.

Milorad Dodik je poručio da će svi oni koji godinama podržavaju kršenje Dejtonskog sporazuma na štetu Republike Srpske dobiti odgovor na referendumu.

"Naša snaga je u doslednoj primeni Dejtonskog sporazuma, onako kako je napisan. Zato je referendum 25. septembra praznik slobode i demokratije", zaključio je Dodik.

Predsednik RS je upitao s kojim pravom zapadni ambasadori referendum o Danu Republike proglašavaju neustavnim i pre zasedanja Ustavnog suda BiH, jer oni nisu sudije, kao ni visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.

Konstatovao je da je, nakon odluke Narodne skupštine Republike Srpske o raspisivanju referenduma o 9. januaru kao Danu Republike, odmah krenula histerična sarajevska kampanja, a da su se, uz očekivane bošnjačke reakcije, uključile i zapadne ambasade i visoki predstavnik.

"Referendum su odmah proglasili neustavnim, kao da svi ti ambasadori sede u Ustavnom sudu BiH. Očigledno, u tom sudu su njihovi poslušnici, koji su uvek spremni, preglasavajući srpske, a često i hrvatske sudije, krojiti i prekrajati međunarodni Dejtonski sporazum", naveo je Dodik u autorskom tekstu za Glas Srpske.

Zapitao je i zašto Ustavni sud BiH nije uputio neukog Bakira Izetbegovića da ne može tražiti ukidanje 9. januara kao Dana Republike Srpske, a da pritom ostane 1. mart 1992. kao dan bošnjačke nezavisnosti BiH i 28. avgust 1993. kao dan Hrvatske Republike Herceg-Bosne, koji se proslavljaju, iako to Srbi ne podržavaju.

"Zašto se ne razgovara jasno i odgovorno o haosu koji stvaraju večito nezadovoljni bošnjački političari, mržnji koja bljuje sa internet portala i medija, zašto razgovaraju sa nevladinim organizacijama i obilaze njihove tvorevine o 'genocidnoj Srpskoj' iako se oni javno deklarišu kao anti-dejton grupe", upitao je Dodik.

Naveo je da Ustav određuje BiH demokratskom zemljom, koja će delovati po zakonu i slobodnim demokratskim izborima, i da ako jednom entitetu Ustavni sud BiH ukine zakon koji je donela vlast izabrana na demokratskim izborima, onda time krši ustav, zakon i izbornu volju građana.

"Dan RS ustanovljen pre Dejtona"

Dodik je podsetio da je 9. januar - Dan Republike Srpske ustanovljen 1992. godine, pre građanskog rata u BiH i pre nastanka dejtonske BiH, koja je postala nakon što su dva entiteta, potpisujući Aneks četiri kao Ustav BiH, ujedinila teritoriju i vlast.

"Za proteklih 20 godina Dejtonski sporazum nije imao šansu, jer su intervencijama međunarodne zajednice, kroz delovanje visokih predstavnika i Ustavnog suda BiH sa troje stranih sudija, evidentna gruba kršenja i dopisivanje Ustava BiH. Pritom se stalno optužuje Republika Srpska za kršenje Dejtona iako ga nikako nije mogla kršiti", istakao je Dodik.

Naglasio je da se Republika Srpska samo protivi onome u što se izrodilo 20 godina stranog protektorata, bez legaliteta, legitimiteta, a pogotovo ikakve odgovornosti tih kršitelja međunarodnog ugovora i ljudskih prava.

Predsednik Srpske je napomenuo da u SAD referendum ne postoji u federalnom zakonodavstvu, ali ima široku primenu u zakonodavstvima država članica i da raspisivanje referenduma u BiH pripada entitetima, jer nije izričito dato u nadležnost BiH.

Dodik tvrdi da je Izetbegović u pohodu protiv Republike Srpske, institucije BiH pretvorio u instrumente bošnjačke unitarističke politike i da im je oduzeo bilo kakvu verodostojnost.

"Preteći je upozorio Centralnu izbornu komisiju BiH da ne sme dati biračke spiskove za referendum, jer će krivično odgovarati. Umislio je Bakir da će Republika Srpska odustati od referenduma", navodi Dodik.

Podsetio je da je Alija Izetbegović, govoreći o Ustavnom sudu BiH, rekao da se "odluka donosi većinom glasova i praktično zavisi od sudija stranaca".

"U najgorem slučaju, odluka će dobiti pet od ukupno devet glasova - tri stranca i dva Bošnjaka", te konstatuje da Alija Izetbegović "samo što nije rekao da su pored bošnjačkih sudija i stranci na bošnjačkom spisku".

"Zahvaljujući takozvanom Savezu za promene, Bakir je nastavio gde je stao (njegov otac) Alija. SDS, PDP i Dragan Čavić, svojim ćutanjem, aminovali su da i teritorija Republike Srpske u Han Pijesku bude upisana kao vlasništvo BiH, što krnji 49 odsto onoga što je Srpskoj pripalo Dejtonskim sporazumom. Takvi i služe Bakiru da ukida postepeno Republiku Srpsku, sve dok joj ne ukine i ime da bi ostala prazna ljuštura na nemilost sarajevskoj vlasti", upozorava Dodik.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво