Hrvatski obaveštajci o navijačima i ekstremističkim pretnjama

Sigurnosno-obaveštajna agencija (SOA) Hrvatske objavila je javni dokument o svom radu u prošloj godini i sigurnosnim procenama o stanju u Hrvatskoj i zemljama u okružženju u kome prvi put navodi i navijače kao pretnju po bezbednost Hrvatske.

Portal Indeks prenosi da se u poglavlju posvećenom ekstremizmu upozorava na navijače, više nego na ekstremiste levog i desnog političkog bloka i, kako se navodi, "pristalice četničkog pokreta".

"Posledice ratnih trauma i nerešenih međunacionalnih odnosa mogu biti plodno tlo za jačanje ekstremizma", navodi se u izveštaju, prenosi regionalana N1.

"I dalje su aktivne organizacije i pristalice četničkih pokreta u državama okruženja. Pri tome postoje i kontakti prema istomišljenicima u RH te prema ostalim organizacijama i pojedincima s velikosrpskih ideoloških polazišta", navodi se između ostalog u izveštaju.

Kako se dodaje, zabrinjava to što se "iskazivanje velikosrpskog i četničkog ekstremizma na području RH sve više primećuje i među mlađom populacijom", a kako se navodi, "pristalice četničkih pokreta zastupaju izrazito anti-NATO stavove".

Međutim SOA ocenjuje da je pretnja od te vrste ekstremizma ograničena jer u Hrvatskoj nema ni organizacionu ni brojčanu snagu.

Na području desnog ekstremizma u Hrvatskoj kontinuirano je delovanje pripadnika hrvatskih ogranaka neonacistickih i drugih sličnih organizacija, a pojedinci ekstremne desne ideološke orijentacije se međusobno povezuju, i nastoje uspostaviti kontakte s istomišljenicima u državama EU. SOA navodi da je "zbog malobrojnosti neonacisticke scene u RH, njihov potencijal ugrožavanja sigurnosne situacije vrlo mali".

"S područja levog ekstremizma, domaće radikalne anarhističke skupine u kontaktu su sa stranim anarho-terorističkim pojedincima i skupinama. Aktivizam ovih osoba zasad je nenasilan i uglavnom se sastoji od okupljanja i komunikacije s istomiššljenicima", navodi se u izveštaju.

Kada su u pitanju navijači, kaže se da je pojava ekstremizma zabeležena i kod pojedinaca koji deluju unutar navijačkih grupa.

"Nasilje, ekstremistička retorika i simbolika kod delova pojedinih navijačkih grupa prisutni su godinama, a narušavaju bezbednosnu situaciju u Republici Hrvatskoj i njen međunarodni ugled", stoji u izveštaju.

SOA takođe navodi da su "glavni podstrekači ovih pojava dobro organizovane ekstremističke frakcije unutar glavnih navijačkih grupa".

"Posebnu pažnju izaziva sve učestalije nasilno delovanje ekstremnih frakcija izvan okvira sportskih događaja", dodaje se u godišnjem izveštaju koji je SOA objavila na svojoj veb stranici.

Prema portalu Indeks, verovatno je na uvrštavanje navijača u izveštaj uticala želja predsednice Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović koja je zatražila posebnu sednicu Vlade na kojoj bi i "SOA bila na tapetu".

U izveštaju na 40-ak stranica navodi se između ostalog i kako u Hrvatskoj nema direktnih terorističkih pretnji, ali postoji potencijalni rizik.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво