Hrvatski mediji: Pad vlade u Zagrebu gura državu u bankrot?

Zbog izvesnog pada hrvatske vlade, državne obveznice bi mogle da propadnu, što bi moglo da dovede do bankrota, strahuju hrvatski mediji.

Nakon što je Tomislav Karamarko otvoreno iskazao nepoverenje premijeru Tihomiru Oreškoviću, Hrvatska je praktično ostala bez Vlade, a početkom prošle nedelje propalo je izdavanje evroobveznica na međunarodnom tržištu, piše portal indeks.hr.

Prvi put od izlaska na međunarodna tržišta 1997, država nije realizovala planirano izdavanje obveznica. To je izazvalo zabrinutost za normalno funkcionisanje države, jer se hrvatski budžet konstantno "krpi" zaduživanjem, a na naplatu svake godine stižu milijarde starih dugova, konstatuje portal.

U tekstu se podseća da je Hrvatska planirala da se prošle nedelje zaduži za oko milijardu evra na međunarodnom tržištu izdavanjem evroobveznica, ali da su zbog nestabilne političke situacije potencijalni kupci obveznica tražili izuzetno visoku kamatu.

Prema neslužbenim informacijama, kamata na obveznice trebalo je da iznosi više od pet posto, piše Indeks i dodaje da je, poređenja radi, prošle godine u martu država na međunarodnom tržištu prodala obveznice u vrednosti od 1,5 milijardi evra, uz kamatu od tri odsto.

Tihomir Orešković je, dodaje se dalje, na pres-konferenciji rekao da su zbog previsokih kamata, koje su potencijalni ulagači tražili, odustali od izdavanja obveznica i da je izdavanje pomereno za jul.

"Što se tiče refinansiranja dugova, situacija bar ove godine i nije toliko kritična, jer u julu na naplatu stiže 3,5 milijardi kuna obveznica (464 miliona evra) na domaćem tržištu. Te obveznice drže uglavnom penzioni fondovi, tako da će se to verovatno bez problema ponovo refinansirati na domaćem tržištu", ocenjuje hrvatski portal.

Navodeći da je Orešković rekao da se punjenje budžeta odvija zadovoljavajućom dinamikom, Indeks precizira da je u prva tri meseca ove godine državni budžet imao prihode od 23,3 milijarde kuna (oko tri milijarde evra), što je otprilike na istom nivou kao i prošle godine.

Pokrenuta je i privatizacija državnih udela u nestrateškim kompanijama, pa se i tu mogu očekivati dodatni prihodi za zatvaranje dugova.

"Glavni izvor rizika za ulagače u ovom trenutku je nestabilna politička situacija, jer su ekonomski pokazatelji krenuli u pozitivnom smeru", zaključuje se u tekstu, uz nabrajanje ostvarenih pozitivnih ekonomskih rezultata.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се