Savet Evrope: Talas nacionalizma negativno utiče na manjine u Hrvatskoj

Talas nacionalizma i političke radikalizacije negativno utiče na nacionalne manjine u Hrvatskoj, posebno u oblastima koje su teško pogođene sukobima iz 1990-ih godina, saopštio je Savet Evrope.

Savetodavni komitet Saveta Evrope u Okvirnoj konvenciji za zaštitu nacionalnih manjina pohvalio je zakonski okviru za manjine u Hrvatskoj, kao i korake za unapređenje prava na imovinu na lokalnom i regionalnom nivou, ali je kritikovao neprimenjivanje tih zakona.

Zakoni o nacionalnim manjinama često se ne primenjuju, njihovi pripadnici nisu u dovoljnoj meri zastupljeni u javnim službama, a pravo na upotrebu manjinskih jezika i pisma ne primenjuje se u svim delovima Hrvatske, navodi se u mišljenju Komiteta SE.

SE upozorava da je govor mržnje u porastu, kao i da je postao prihvatljiv u medijskom i političkom diskursu.

Antimanjinska retorika i predrasude dominiraju u javnim debatama o nacionalnim manjinama, zbog čega se mnogi pojedinci uzdržavaju od ostvarivanja svojih prava, u strahu od negativnih posledica, navodi se u saopštenju.

Komitet SE ukazuje na prepreke za ekonomsku integraciju povratnika koji su napustili svoje domove u vreme sukoba od 1991. do 1995. godine, uključujući prepreke za dobijanje državljanstva.

Kako se navodi, u oblastima u koje se Srbi vraćaju nema elementarnih uslova kao što su električna energija, voda i gas, navodi se u izveštaju i dodaje da ozbiljnijih investicija u oštećenu infrastrukturu u tim područjima nije bilo još od kraja rata.

Pozitivan korak je postignut u integraciji Roma, ali se diskriminacija protiv pripadnika te manjine nastavlja.

SE je izdao preporuke za poboljšanje položaja manjina koje obuhvataju sistemsku i brzu osudu nacionalističke i antimanjinske retorike u političkom i medijskom diskursu i efikasnu istragu protiv govora mržnje i zločina.

Komitet SE poziva vlasti u Zagrebu da nastave investicije u infrastrukturu kako bi se revitalizovale marginalizovane oblasti u kojima žive pripadnici nacionalnih manjina, posebno povratnika i Roma.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво