U Skoplju mirno

U Skoplju je danas mirno, posle četiri dana protesta zbog aboliranja 56 zvaničnika umešanih u aferu "prisluškivanje", ali je jasno da Makedonija vri, a da svi akteri ostaju na svojim pozicijama.

Predsednik Ivanov je u obraćanju naciji, u petak, rekao da ostaje pri odluci o aboliciji, uprkos pritiscima američke i evropske diplomatije i predstavnika svih stranaka da preispita i eventualno povuče odluku.

Među aboliranima su i lideri dve najuticajnije partije – vladajuće VMRO DPMNE, bivši premijer Nikola Gruevski, i opozicione SDSM, Zoran Zaev.

Gruevski se ranije ogradio od odluke predsednika Ivanova, iako se veruje da je upravo on njen inicijator, dok je Zaev, koji je početkom prošle  godine obelodanio slučaj "prisluškivanja", poručio da uopšte ne želi da bude aboliran.

Zaev je ranije objavio na desetine video i tonskih zapisa prisluškivanih razgovora više od 20.000 građana, političara, novinara, akademika, pa i sveštenika, a politički protivnici ga sumnjiče da je to uradio u saradnji sa inostranim tajnim službama.

Neimenovani evropski zvaničnik najavio je, kako je preneo američki Vol strit džornal (WSJ) agresivne korake zapadnih zemalja protiv Gruevskog i drugih makedonskih funkcionera, ako odluka Ivanova ostane na snazi.

Među potencijalnim kaznenim merama navodi se zabrana putovanja u Šengen zonu za visoke makedonske političare, povlačanje pomoći Brisela Skoplju za migrantsku krizu i prekid podrške Makedoniji na putu integracija u EU i NATO, rekao je taj zvaničnik EU.

Evropski zvaničnici su takođe zabrinuti zbog eventualnog zaokreta Skoplja ka nacionalističkoj i autoritarnoj politici u ovom delu Evrope, navodi WSJ.

Usred političke krize zakazani su i vanredni parlamentarni izbori, za 5. juni.

Zaev je poručio da izbora 5. juna neće biti i da se "bitka za Makedoniju nastavlja". On je na konferenciji za novinare rekao da će nenaslini protesti biti intenzivirani i pozvao građane da u njima učestvuju.

"Nisu stvoreni uslovi za fer izbore. Birački spisak nije pročišćen i nema reforme medija", rekao je Zaev koji smatra da je odlukom Ivanova o aboliciji u zemlji izvršen "državni udar", te da takva odluka predsednika samo štiti Gruevskog, koji je tokom devet godina vlasti najodgovorniji za kriminal i korupciju u zemlji, kao i za aferu "prisluškivanje".

Analitičar Ljubomir Frčkovski je rekao da niko u Makedoniji ne veruje da će izbori biti održani 5. juna.

Frčkovski takođe smatra da su protesti ključni za dalji razvoj događaja u trenutnim okolnostima.

Prema njegovim rečima i stranci pokušavaju da se distanciraju od stava o kredibilnosti tih izbora, posebno ako se ima u vidu da će ih bojkotovati najuticajnija opoziciona SDSM.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво