Sarajevo - monoetnički ili multietnički grad

U Bosni i Hercegovini, ponovo je pokrenuto pitanje položaja Srba i Hrvata u Sarajevu.

Nevladina hrvatska organizacija Kroacija libertas, u pismu visokom predstavniku Miroslavu Lajčaku, traži da se zaustavi etničko čišćenje manjinskih naroda.

U protivnom, kako najavljuje, o položaju Srba i Hrvata u tom gradu obavestiće evropske i svetske organizacije.

Oglasio se i Helsinški komitet za ljudska prava BiH.

Predsednik Komiteta Srđan Dizdarević kaže da je Sarajevo postalo jednonacionalni grad, u kojem je politika etnčkog čišćenja, nažalost, uspešno obavljena.

Građani Sarajeva su preko 90 odsto pripadnici samo jedne nacije - bošnjačke, a Srbi i Hrvati na odgovornim pozicijama u Sarajevu mogu se nabrojati na prste jedne ruke tvrdi Srđan Dizdarević iz Helsinški komitet za ljudska prava BiH.

Istog mišljenja su i predstavnici srpskog naroda, kažu u Sarajevu. Pre rata bilo je 150 000 a danas nema više od 25 000 Srba.

"Broj Srba u Sarajevu je sveden na nivo statističke greške, što će reći da ih praktično nema",kaže Milan Milidrag predsednik Crkvene opštine Sarajevo.

Srbe u Sarajevu dodatno je uznemirilo kada su mladići bošnjačke nacionalnosti napali decu srpske nacionalnosti koja su se sa kupanja u Sarajevu vraćala u Lukavicu.

U Sarajevu je broj krštenja u pravoslavnim crkvama zanemarljiv a godišnje u crkvama bude obavljeno jedno venčanje.

Ništa bolje nije ni sa predstavnicima hrvatskog naroda.

Katedrale u Sarajevu su prazne.

Župnici kažu da na nedeljnoj misi nema nikoga.

"Sarajevo doista jeste monoetnički grad, a drži lekcije svima u Bosni i Hercegovini o multikulturalnosti, o Bosni i Hercegovini suživota. Međutim tamo, doista, suživota nema",kaže Miro Jović iz HDZ BiH.

"Onda morate da dođete do toga da je na sceni jedan politički islam koji je u suštini politika koju sprovodi islam i uvodi ga u društvenu sferu na taj način da etnički očisti jedan prostor, jedan grad koji pretenduje da bude glavni grad jedne složene multietničke zemlje ", kaže Milorad Dodik premijer RS.

Vlasti u Sarajevu tvrdnje Srba i Hrvata nazivaju paušalnim i nedobronamernim.

"Sarajevo je i dalje jedna multietnička i multikulturna i multikonfesionalna sredina u kojoj je sigurno prisutna ravnopravnost svih naroda u istom obimu", kaže Čedomir Lukić, zamenik premijera Vlade Kantona Sarajevo.

I dok vlasti tvrde da je Sarajevo grad otvoren za građane svih nacija i nacionalnosti predstavnici Srba i Hrvata poručuju da se Sarajevo ne može kititi epitetom multietničnosti i nametati kao primer drugima jer je upravo to grad sa najvećim problemom u Bosni i Hercegovini.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се