Harvard: Kako je Grčka izgubila u pregovorima sa EU

Pregovori Vlade Grčke sa Evropskom unijom i drugim poveriocima su proglašeni za najgore prošlogodišnje pregovore u svetu po oceni Pravnog fakulteta američkog univerziteta Harvard.

Atinski dnevni list Katimerini je objavio razgovor sa šefom Programa studija za pregovore, profesorom Robertom Mnukinom, jednim od vrhunskih stručnjaka za međunarodne pregovore, savetnikom za rešavanje spora Flamanaca i Valonaca u Belgiji, za spor Palestinaca i Izraelaca, a Mnukin pomaže i u pregovorima multinacionalnih kompanija.

Mnukin smatra da Janis Varufakis koji je do pred kraj pregovora sa EU bio ministar finansija Grčke, "nije shvatio značaj dobrih profesionalnih odnosa s partnerima u pregovorima", već se u kontaktu s njima upustio u "bujnu retoriku".

Međutim, ukazao je profesor, lični odnosi imaju veoma veliki značaj jer se "pregovori ne zasnivaju na zakovanim prιncipima".

Uz loše odnose sa drugom stranom, Varufakis je pregovore sve vreme javno komentarisao, u blogu na internetu, "hvaleći se kako je pametan i da je stručnjak za teoriju igara čime će poverioce navesti da popuste, ali to se nije desilo, već je postigao samo to da su oni zamrzeli i njega, i premijera Aleksisa Ciprasa", rekao je profesor Mnukin.

Vlada Grčke je taktiku u pregovorima sa EU zasnivala na teoriji igre "Ko će prvi ustuknuti", te je zato razvlačila pregovore, na kraju zastrašujući EU referendumom o prihvatanju dogovorenog, pravno-finansijski fomulisanog teksta o merama štednje, na kojem je na referendumu početkom jula i dobila željeno "Ne!".

"To je bila tragična ideja jer od građana i ne treba tražiti da odlučuju o tako tehničkim pitanjima", smatra američki profesor.

Dodao je da je za poziciju Grčke još gore bilo to što je njena vlada odustala od sprovođenja odluke referenduma o odbacivanju dogovora sa EU, u strahu od posledica ispadanja zemlje iz zone evra.

Pokazalo se da referendum nije uplašio poverioce jer "privreda Grčke nije toliko važna za svet". Tako je Atina izgubila svako sredstvo pregovaračkog pritiska, objasnio je Mnukin.

Američki profesor smatra da se bivši ministar Varufakis koji je planirao takvu igru, nije pritom ni osvrtao da li ima podršku premijera Ciprasa, te je Varufakisova ostavka odmah posle referenduma potvrda da se Cipras ustezao od izlaska Grčke iz zone evra iako je to bio očekivan ishod izjašnjavanja glasača, prenosi list.

Profesor Mnukin smatra da je Ciprasov stav logičan jer bi napuštanje evra bilo izuzetno opasno, ali pre svega po samu Grčku čija je vlada tako, posle tako vođenih sedmomesečnih pregovora, došla do lošijeg sporazuma sa EU i ostalim poveriocima, od predloga onog od kojeg je počela.

Američki profesor je na kraju rekao za Katimerini da zato govori svojim studentima da u pregovorima "nikada ne prete nečim što ne mogu i da ostvare".

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво