Kada će biti kažnjeni zločini počinjeni u "Oluji"?

Hrvatsko pravosuđe je za zločine počinjene u operaciji "Oluja" podiglo tri optužnice, a pravosnažno je osuđen samo Božo Bačelić za zločine u Prokljanu i Mandićima, ukazali su učesnici skupa koji je u Zagrebu organizovalo Srpsko narodno veće i još nekoliko organizacija.

"Zašto nakon oslobađajuće presude hrvatskim generalima, kada su tadašnji predsednik Ivo Josipović i aktuelni premijer Milanović kazali da će se suđenje onima koji su počinili zločine u "Oluji" nastaviti u Hrvatskoj, nije učinjeno ništa?", upitao je predsednik SNV Milorad Pupovac, prenosi Tanjug.

Konstatujući da u poslednje tri godine u hrvatskom društvu ponovo jača neprijateljstvo prema Srbima, on je postavio pitanje na temelju kojih racionalnih argumenata je ponovo pokrenuta kampanja protiv "ono malo Srba koji su ostali u Hrvatskoj i koji čine sve za njenu dobrobit", saopštio je SNV.

"Zašto se u Hrvatskoj vodi kampanja kojom se žele rasvetliti zločini počinjeni nakon Drugog svetskog rata, a nema snage da se isto uradi i sa zločinima počinjenim u ratu koji se vodio od 1991. do 1995, a posebno u "Oluji"?", zapitao je on.

Pupovac pita i zašto Hrvatska nema snage da se suoči s činjenicom o tolikom broju ubijenih nedužnih, starih i nemoćnih, da su tolika naselja popaljena i razrušena i da je preko 200.000 ljudi moralo otići, a da im pri tom nije omogućeno da se vrate na način kojim je to omogućeno građanima na drugim prostorima bivše Jugoslavije.

Vesna Teršelič, direktorka Centra za suočavanje s prošlošću Dokumenti, podsetila je da hrvatske institucije nisu okončale prikupljanje podataka o svim ubijenima i nestalima tokom poslednjeg rata.

U tom kontekstu, ona je podsetila na podatke Hrvatskog Helsinškog odbora koji govore da je u "Oluji" i neposredno nakon nje ubijeno 667 civila, a pozvala se i na podatke UNHCR-a prema kojima je tokom i nakon te akcije iz Hrvatske izbeglo više od 200.000 Srba.

"U Hrvatsku se ukupno vratilo 133.705 osoba srpske nacionalnosti, a od tog broja je njih 48 odsto tu nastavilo da živi. Veliki broj povratnika je u međuvremenu preminuo", rekla je ona.

Teršelič je podsetila i da je tokom suđenja Gotovini i drugima utvrđeno da su u "Oluji" kršeni zakoni i običaji ratovanja, da su vršena ubijanja i progoni s ciljem krajnjeg uklanjanja Srba iz Krajine.

Na skupu u Hrvatskom novinarskom društvu u Zagrebu danas je predstavljen interaktivni narativ "Oluja u Hagu", a reč je o prikazu ključnih činjenica, argumenata i dokaza optužbe i odbrane iznesenih tokom suđenja pred Haškim tribunalom u predmetu Gotovina i drugi.

Uz to, predstavljen je i niz aktivnosti koje SNV i Dokumenta organizuju povodom sećanja na sve nestale i ubijene tokom i nakon akcije "Oluja".

Interaktivni narativ je predstavljen u organizaciji SNV, SENSE - Centra za tranzicijsku pravdu i Centra za suočavanje s prošlošću Dokumenti, zaključuje se u saopštenju.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво