Читај ми!

Srebrenici potreban mir – od politike

Dva dana uoči komemoracije u Potočarima i dalje traju rasprave o kvalifikaciji zločina. Bošnjaci insistiraju da se zločin okarakteriše kao genocid, a Srbi za svoje žrtve žele isti tretman. Pomirenje među narodima, kako kažu neki od sagovornika RTS-a, ide pet koraka napred, pa dva koraka nazad.

Mladi volonteri iz dvadesetak zemalja u memorijalnom centru u Potočarima slažu novi spomenik od keramičkih figura u obliku ljudskih kostiju. To je, sasvim sigurno, slika koju će narednih dana gledati ceo svet.

"Nažalost, mi još nismo stekli vreme u kojem komemoracije možemo raditi sa ružama. Treba prvo da se ispuni mnogo institucionalnih stvari, od reparacija, suočavanja sa prošlošću", kaže Velma Šarić iz Centra za postkonfliktna istraživanja.

U subotu se u Potočarima očekuje možda i 50.000 ljudi, više od 80 delegacija i nekoliko stotina novinara iz celog sveta. Organizatori kažu da je pristup otvoren svima.

"Svi su dobrodošli ukoliko je njihov cilj da dođu na dženazu i odaju poštu žrtvama genocida. Organizacioni odbor je nekoliko puta izlazio sa saopštenjima da su svi dobrodošli i da nikoga nećemo sprečiti ni u kom momentu", naglašava Nermina Muminović iz Opštine Srebrenica.

Srebrenica je mala sredina u kojoj je svaka kuća izgubila nekoga, a neke kuće sve. Svakog jula napetost među narodima poraste. Ove godine posebno. Bošnjaci u svakom razgovoru insistiraju na reči genocid, Srbi žele da se i njihovim sunarodnicima oda ista počast, samo dan kasnije, na Petrovdan.

"Mislim da se u procesu pomirenja napravi pet koraka napred, pa dva koraka vrati unazad, i to je konstantno prisutno u našoj politici. Pre svega, zbog visoke politike koja se vodi i gde se, nažalost, mnogi politički poeni dobijaju na osnovu Srebrenice", smatra Biljana Rakić, zamenica načelnika Opštine.

Dvadeset godina posle rata, i živima i mrtvima ovde je i dalje potreban mir. Pre svega od politike.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво