Cipras: Grčka "finansijski zadavljena"

Grčki premijer Aleksis Cipras ističe da je njegova zemlja "finansijski zadavljena", usred zabrinutosti da Atina možda ima samo nekoliko sedmica do bankrota. Da bi Grčka otplatila dugove u junu, hitno je potrebno da sklopi sporazum s poveriocima.

Premijer Aleksis Cipras je istakao da međunarodni poverioci "finansijski guše" Grčku, i to uprkos tome što je ona podnela "detaljan predlog održivog sporazuma" s njima, javlja Beta.

"Iako smo u takvoj finansijskoj situaciji, mi poštujemo sve naše spoljne obaveze", rekao je Cipras i dodao da "nedostatak likvidnosti nije niti izbor niti odgovornost grčke vlade", kaže Cipras.

Prema njegovim rečima, reč je o oštroj pregovaračkoj taktici grčkih partnera, i "ne znam da li se iko u Evropi oseća ponosnim zbog toga".

Portparol Vlade Gabrijel Sakelaridis je tokom brifinga rekao da je Atini potreban dogovor s poveriocima kako bi rešio kritične probleme s likvidnošću.

Grčka već devet meseci čeka, mnogo pre dolaska Sirize na vlast u januaru, na 7,2 milijarde evra koje su joj obećali međunarodni kreditori – MMF, EU i Evropska centralna banka u okviru paketa od ukupno 240 milijardi evra pomoći, dogovorenog 2010. godine.

Pregovori o isplati te poslednje tranše su u zastoju, delom i zato što Atina smatra socijalno neprihvatljivim reforme tržišta rada i penzije koje kreditori zahtevaju.

Ali, ishod te konfrontacije izgleda da je blizu, jer Grčka više nema novca u državnoj kasi.

Premijer Cipras je još 15. marta pismom upozorio nemačku kancelarku Angelu Merkel na hitnost obezbeđivanja tih sredstava, radi otplate dugova do leta. Mart i april su prošli, kao da su kreditori smatrali da Atina blefira.

Zabrinutost je porasla prošlog vikenda, kada se saznalo za novo pismo premijera Ciprasa, koji je početkom maja upozorio poverioce da Atina ne može da sakupi novac za ratu duga MMF-u od 750 miliona evra, koja dospeva 12. maja.

Ipak, veći deo te sume je nađen u grčkom fondu za vanredne prilike, i uplata je izvršena.

U junu dospeva rata otplate 1,5 milijardi evra takođe duga MMF-u, u četiri dela, od 5. do 19. juna. Atina ukupno mora poveriocima, od juna do avgusta, da vrati 11 milijardi evra.

Niko ne zna šta će se desiti u slučaju kašnjenja u otplati duga, po čemu bi Grčka mogla biti prva zemlja evrozone. Neki upozoravaju da bi već i malo zakašnjenje plaćanja, moglo sasvim omesti postizanje sporazuma s poveriocima o poslednjoj traši kreditne pomoći.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker ima plan za izlaz, objavio je u ponedeljak posle podne grčki list To Vima na svojoj internet stranici: Grčkoj bi se isplatila polovina od obećane 7,2 milijarde evra, što odgovara udelu EU i ECB, a po strani bi se ostavile mere koje izazivaju sporna socijalna pitanja. Zauzvrat, Skuština Grčke bi pre leta odobrila paketa novih poreskih mera.

Portparol Evropske komisije je rekao: da "ne zna" za takav plan, i da Komisija još radi pod pretpostavkom postizanja "potpunog sporazuma" s Grčkom, uključujući i MMF.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи