Bugarska vojno jača granicu sa Makedonijom

Bugarska je pojačala vojne snage na granici sa Makedonijom zbog političke krize u toj zemlji i poslednjih događaja u Kumanovu, javili su makedonski mediji.

Jačanje vojnog prisustva na granici sa Makedonijom je, kako se navodi, mera predostrožnosti bugarskog premijera Bojka Borisova radi eventualnog zaustavljanja talasa izbeglica, prenosi Tanjug.

Kako je Borisov rekao, vojnici su spremni i da zaustave moguće terorističke napade.

"Vojska je na granici i priprema taktiku za slucaj da se stanje u Makeodniji pogorša", rekao je Borisov u bugarskom parlamentu.

Bugarska je, rekao je, spremna da u slučaju potrebe primi oko 90.000 Makedonaca koji imaju bugarske pasoše.

Doktor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Oksfordu i bivši direktor Evropskog saveta za spoljnu politiku u Sofiji Dimitar Bečev ne očekuje veliki talas izbeglica ukoliko sukob, kako kaže, ostane na lokalnom nivou.

Bečev je podsetio da talasa izbeglica nije bilo ni 2001, kada je Makedonija bila na rubu sukoba velikih razmera, koji je i tada bio uspešno lokalizovan.

"Dugoročnija opasnost se krije u eventualnoj destabilizaciji Makedonije - njena celokupna nestabilnost će je još više izolovati što će se odraziti i na Bugarsku", rekao je Bečev.

Prema njegovim rečima, izolacija Makedonije tokom poslednjih sedam godina u raskoraku je sa bugarskim interesima. Čak i da nema direktne pretnje, izolovanje Makedonije od evrointegracija, njeni problemi sa demokratizacijom i nazadovanje preko autoritativnog rukovođenja, indirektno pogađa Bugarsku.

"Ako se dublje pogleda, današnji problemi u Makedoniji povezani su sa korupcijom, klijentelizmom, korišćenjem vlasti za lične, porodične i interese određenih grupa. To su problemi ali ne međuetnički kako je požurio da oceni lider DPS Ljutfi Mestani", kaže Dimitar Bečev.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи