Читај ми!

Vuksanović: Upotrebom srpskog jezika do ravnopravnosti u Crnoj Gori

Srpski nacionalni savet Crne Gore zalaže se za postizanje ravnopravnosti Srba u Crnoj Gori i očuvanje nacionalnog, verskog, jezičkog i kulturnog identiteta. Korišćenjem srpskog jezika, književnosti i nacionalne istorije kroz ustavne nadležnosti biće postignuta ravnopravnost, rekao je predsednik Saveta Momčilo Vuksanović.

Momčilo Vuksanović je rekao Tanjugu da smatra da je u Crnoj Gori veoma ugrožen srpski jezik a naročito ćirilica i dodaje da je u obrazovnom sistemu te zemlje gotovo izbrisana mogućnost da se koristi srpski jezik, srpska književnost, srpska nacionalna istorija i istorija umetnosti.

"Mi se zalažemo da kroz te naše aktivnosti i kroz ono što nam pruža Ustav, Srbi u Crnoj Gori postignu ravnopravnost", naglasio je Vuksanović navodeći istovremeno da srpski narod u Crnoj Gori nema rešen ustavno-pravni status.

Ističući da je Srpski nacionalni savet, koji je formiran 2008. godine, krovna institucija srpskog naroda u Crnoj Gori, Vuksanović je naveo niz njenih aktivnosti koje su od, kako smatra, presudnog značaja da se sačuva ono što je posebnost srpskog naroda.

Srpski savet uspeo je proteklih godina da sačuva svoje najvažnije projekte i podigne kvalitet tamošnjih srpskih medija, rekao je on i podsetio da su formirani internet-portal i časopis Srpske novine, kao i Srpski radio i televizija, koji su dostipni na čitavom području Crne Gore preko dva kablovska operatera.

"Srbi u Crnoj Gori imaju tako mogućnost da prate sve što je najaktuelnije, a tiče se očuvanja identiteta srpskog naroda", rekao je Vuksanović.

Predsednik Saveta je posebno istakao osnivanje Književne zadruge Srpskog narodnog vijeća, koja je za vrlo kratko vreme od nastanka izdala više od 160 naslova na srpskom jeziku i ćiriličkom pismu, što smatra doprinosom Saveta očuvanju jezičkog identiteta.

Srbi u Crnoj Gori još nisu definisani ni kao manjinski narod ni kao konstitutivni, relativno većinski narod, ukazao je predsednik Srpskog nacionalnog saveta.

Vuksanović je dodao da u toj zemlji postoje dva relativno većinska naroda - Crnogorci i Srbi i manjinski narodi - Bošnjaci, Muslimani, Albanci, Hrvati i Romi.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи