Читај ми!

Hrvate "ugrožava" 300 Jugoslovena

Prema poslednjem popisu stanovništva u Hrvatskoj, samo 331 građanin, odnosno 0,007 odsto, izjasnio se kao Jugosloven. Uprkos tome, u zemlji se poslednjih meseci paralelno sa predsedničkom kampanjom intenzivirala borba protiv Jugoslovena, piše zagrebački "Večernji list".

Protiv manjine onih koji se izjasne kao Jugosloveni vodi se pravi verbalni rat, čiji su poruka i smisao možda najbolje sažeti na transparentu ispred Ministarstva branitelja "1991. protiv Jugoslavije, 2014. protiv Jugoslovena", navodi Večernji list, prenosi Tanjug.

Premda se pod Jugoslovenima misli na aktuelnu vlast kojoj se pripisuje nedovoljno hrvatstvo i težnja bivšoj državnoj tvorevini, neistomišljenici sve češće istupaju protiv Jugoslovena.

To je bio povod da se preispita koliko stvarno Jugoslovena živi u Hrvatskoj, dodaje list.

Ono što je dostupno jesu rezultati poslednjeg popisa stanovništva. Prema najnovijim podacima, Hrvatska ima 4.456.096 stanovnika, a od toga se svega 331 građanin izjasnio kao Jugosloven. Od 331 Jugoslovena u Hrvatskoj, 261 je muškog pola, dok Jugoslovenki ima samo 70.

Najveća koncentracija Jugoslovena je u Zagrebu – njih 86. Druga pozicija na kojoj su se najviše grupisali jeste Primorsko-goranska županija gde ih je 44. Sledi Istarska sa 41 Jugoslovenom, potom Vukovarsko-sremska sa njih 27, a onda Karlovačka u kojoj se zadržao 21 Jugosloven.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji ima ih 16, u Osječko-baranjskoj 14, a u Sisačko-moslavačkoj 13.

Večernji list je pokušao da istraži starosnu i obrazovnu strukturu hrvatskih Jugoslovena i u kojim su gradovima naseljeni, ali je ostao bez odgovora.

Naime, u Zavodu za statistiku su objasnili da je reč o tako malom statističkom uzorku da bi, kada bi im dali te podatke, prekršili Zakon o zaštiti ličnih podataka, jer bi iz opisanih detalja odmah bilo jasno o kojim je pojedincima reč i njihova sredina bi ih prepoznala.

Međutim, piše list, 331 "duša" koja se izjašnjava kao Jugoslaven i koja se strateški rasporedila po celoj državi na jednom celom društvenom spektru i dan-danas doživljava se kao ozbiljna pretnja.

Tako je i glavni urednik Glasa Koncila u nedavnom komentaru splitskih protesta na Rivi rekao da je "skup novi korak u orjunaškom produbljivanju jaza između hrvatskog severa i juga".

Premda je Ivan Miklenić kasnije objasnio da hajdukovce nije nazvao "orjunašima", iz njegovih reči je vidljivo da je za njega i dalje prisutna jugoslovenska pretnja Hrvatskoj.

Za razliku od njega, penzionisani admiral Davor Domazet Lošo pre nekoliko meseci je nedvosmisleno tvrdio da su Jugosloveni najveći problem u Hrvatskoj, a i predsednik HDZ-a Tomislav Karamarko u svom političkom obraćanju stalno se bavi temom Jugoslavije i Jugoslovena.

Prozivajući aktuelnu vlast neokomunistima i jugonostalgičarima, Karamarko stalno, više ili manje direktno, upozorava na jugoslovensku pretnju, podseća Večernji list.

U politička prepucavanja kojima obiluje kampanja za predsedničke izbore, a u kojima se koristi jugoslovenska terminologija, uključio se i ministar uprave Arsen Bauk.

Pre nekoliko dana je na svom Fejsbuk profilu objavio provokaciju povodom 25 godina od izgradnje puta Solin–Klis.

"Jugosloveni su je započeli, Jugosloveni je dovršili", napisao je Bauk i odmah naišao na kritike.

Број коментара 37

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво