Читај ми!

Miškovićev "Standard" pod istragom

Sumnjive radnje "Delta holdinga" prilikom privatizacije preduzeća "Standard", ispituje Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu. Zahtevi za istragom protiv Miroslava Miškovića stižu iz Crne Gore, od bivših radnika fabrike "Radoje Dakić".

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu naložilo je nadležnim institucijama da ispitaju sumnjive radnje "Delta Holdinga" iz Beograda prilikom privatizacije preduzeća "Standard", koje se bavi proizvodnjom i prodajom nameštaja, prenosi Beta

Kako je javila Federalna televizija (FTV), tužilaštva u Srbiji i BiH aktivno rade na rasvetljavanju malverzacija u privatizacijama preduzeća koje je obavljao srpski biznismen Miroslav Mišković.

Mišković u BiH ima nekoliko firmi, a Federalna finansijska policija sprovodi istragu u jednoj od njih, preduzeću "Standard" iz Sarajeva, a prema zahtevu Kantonalnog tužilaštva Sarajevo.

Kako se navodi u obrazloženju, Tužilaštvo Kantona Sarajevo primilo je prijavu malih akcionara firme "Standard", koji tvrde da su oštećeni "kriminalom" direktora preduzeća i njegovih nalogodavaca, kao i većinskog vlasnika Miškovića.

Kompanija "Delta", koja je u vlasništvu Miroslava Miškovića, preuzela je pre 10 godina kontrolu nad sarajevskom kompanijom "Standard".

Nemačka firma "Demut", čiji je pravi vlasnik nepoznat, putem računa nepoznate osobe kupila je tada 53 odsto akcija sarajevskog "Standarda".

Nakon toga gubici firme su se knjižili na teret kapitala sve dok se broj akcija nemačkog "Demuta" nije uvećao na 88,9 odsto vlasništva "Standarda".

Taj kapital 2011. godine preuzela je Miškovićeva firma "Delta". Nakon toga došlo je do podele "Standarda" na "Standard nameštaj" i "Standard nekretnine".

Sva imovina prebačena je na "Standard nekretnine", dok su gubici ostali firmi "Standard nameštaj".

Sumnju u finansijske malverzacije dodatno pojačava dokument Komisije za hartije od vrednosti prema kome je većinski vlasnik "Standard nameštaja" kiparska firma "Olektar impeks limitid", dok je vlasnik "Standard neketnina" beogradska firma "Delta". Odgovorna osoba u ovim firmama je Đorđije Cerović.

Mediji u BiH još navode da su 2009. godine tadašnji direktor "Standarda" Adnan Čaušević i šefica finansija, a sada generalna direktorka Amira Sipović u navedenu kiparsku firmu iz Sarajeva prebacili oko šest miliona konvertibilnih maraka.

Zahtev za istragu iz Crne Gore

Bivši radnici podgoričke kompanije "Radoje Dakić" narednih dana tražiće od Vlade Srbije tražiti da preispita poslovanje vlasnika "Delta holdinga" Miroslava Miškovića u Podgorici, prenosi Dan.

Predsednik Koordinacionog odbora "Radoja Dakića" Milan Vukčević rekao je da je Mišković 2005. godine kupio deo imovine te podgoričke kompanije.

Vlasnik "Delta holdinga" je za 7.680.000 evra kupio livnicu, upravnu zgradu i oko 50.000 kvadrata zemljišta. Ne zna se kako je ta imovina kasnije postala vlasništvo trećeg lica, rekao je Vukčević za podgorički Dan. Vukčević je napomenuo da je imovina bivše fabrike prodata na aukciji.

"Od Vlade Srbije tražićemo da se preispita kako je moguće da je imovina 'Radoja Dakića' kupljena ispod tržišne cene i kako je Miroslav Mišković kupio zemljište na kojem je kasnije drugi investitor izgradio stambene zgrade. Nejasno je kako se Mišković kasnije pojavio da gradi 'Delta siti' na prostoru bivše fabrike 'Marko Radović' ako je kupio imovinu naše fabrike", precizirao je Vukčević.

Pozivajući se na podgoričke medije, Dan piše da je Mišković svojevremeno poslovao sa Acom Đukanovićem, rođenim bratom crnogorskog premijera.

Na poslovne veze Aca Đukanovića i Miškovića ukazivala je i Mreža za afirmaciju nevladinog sektora, odakle je saopšteno da je vilu "Galenike" 2007. godine prvo kupila ofšor kompanija "Koust produkt", dodaje list.

Podseća se da je nakon referenduma 2006. godine Mišković pokazao značajne ambicije za ulaganja u Crnoj Gori, ali je vremenom napustio brojne pokrenute projekte.

Čak se može reći, dodaje se, da je Mišković pojedinačno bio jedan od najvećih investitora u Crnoj Gori od 2007. do 2010. godine. Neformalno, 2007. godina može se smatrati godinom Miškovićevog ulaska na tržište u Crnoj Gori, jer su tada krenula njegova prva ulaganja, prenosi Dan.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи