Читај ми!

Incidenti u Skoplju

Pet osoba povređeno u incidentima u Skoplju. Grupa navijača bacala kamenice na policiju. Privedeno 10 osoba. Angažovane sve snage u istrazi ubistva kod Skoplja. "Opel" pronađen desetak kilometara od mesta ubistva "direktno" korišćen u zločinu.

01.08 - Epilog nasilja na skopskim ulicama: 10 uhapšenih, uključujući i petoro dece. Polupano nekoliko stakala na zgradi vlade, demoliran policijski automobil. Napadnuto nekoliko građana. 

22.35 - Makedonska policija privela deset osoba, od kojih petoro maloletnika, zbog izazivanja nereda za vreme protesta u Skoplju. Povređena dvojica policajaca.

19.27 - Grupa od oko 50 mladića okupila se večeras u centru Skoplja uzvikujući antialbanske parole i pevajući navijačke pesme kojima se vređaju Albanci.

15.20 - Automobil pronađen desetak kilometara od mesta ubistava je "direktno" korišćen u ovom zločinu. Vozilo uvezeno iz inostranstva i nije registrovano. Tablice ukradene.

Međunacionalne tenzije u Makedoniji ne prestaju ni četiri dana pošto su otkrivena tela petorice ubijenih Makedonaca kod veštačkog jezera u selo Smiljkoci. Nekoliko stotina ljudi u centru Skoplja bacalo je kamenice na policiju, novinare i prolaznike, uzvikujući nacionalističke i antialbanske parole.

Glavninu među oko 1.000 okupljenih činili su maloletnici, članovi navijačkih grupa više makedonskih klubova, koji su tokom kretanja kroz centar grada zapalili jedan kontejner. Polomljeno je i nekoliko izloga, kao i jedan automobil.

Policija je uhapsila 10 osoba, od kojih pet maloletnih. Povređena su dva policajca, a još tri osobe su prijavile da su napadnute.

Demonstranti su se organizovali preko društvenih mreža. Nakon što su zapalili sveće ispred zgrade Vlade, krenuli su prema mostu Goce Delčev i Kamenom mostu, s namerom da odu ka mestu Bit Pazar, gde se nalazi najveća zelena pijaca u Skoplju, koja je neki vid granice sa severnim delom grada gde u većini živi albansko stanovništvo.

Policija ih je presrela kod zgrade parlamenta i odvratila od te namere. Policijske snage su raspoređene i u Staroj skopskoj čaršiji i u blizini spomenika Skender Bega.

Građani Makedonije nezadovoljni su zbog spore istrage ubistva. Policija je angažovala sve snage, ali za sada bez nekih dramatičnih rezultata, pa se sve nade polažu u "opel" pronađen desetak kilometara od mesta zločina.

Osim rada na istrazi, policija ulaže ogromne napore da spreči sudar grupa Makedonaca i Albanaca, koje već nekoliko dana "patroliraju" raskrsnicama oko naselja Radišani.

Prošle noći, sukob je ponovo zamalo izbegnut, ali je grupa Makedonaca uspela da zapali kuću čiji su vlasnici Albanci, pa lokalni analitičari upozoravaju da je brzina jedan Specijalci raspoređeni oko Radišana do sada su bez većih problema izlazili na kraj sa tim grupama, ali su gnevni mladići uspeli da razlupaju nekoliko automobila i autobusa gradskog saobraćaja.

Makedonska ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska potvrdila je da je "tamno-crveni opel direktno korišćen" u zločinu, kao i da vozilo nije registrovano, već da su na njemu pronađene ukradene tablice.

Jankulovska je, takođe, navela da je materijal skupljen tokom "obrade" tog automobila na analizi, te da se konkretniji rezultati mogu očekivati tek za nekoliko dana.

Odgovarajući na pitanje da li su ubice bili profesionalci, Jankulovska je rekla da je "većina metaka pogodila cilj".

Kriminolozi tvrde da je makedonska policija sa mesta zločina prikupila veliku količinu dokaznog materijala, pomoću kojeg bi se mogla rekonstruisati čistija slika okolnosti koje su dovele do tog hladnokrvnog ubistva.

Za sada, policija je uspela da "načini profil ubica", ali identitet počinilaca tog zločina ostaje misterija. Obdukcija je pokazala da su žrtve ubijene hicima ispaljenim iz neposredne blizine u glavu i gornji deo tela žrtava, kao i da je jedan imao prostrelne rane na nogama. 

Osim prilično tanke teorije da su petoricu Makedonaca ubili Albanci sveteći se za ubistvo dvojice sunarodnika u februaru u Gostivaru, Skoplje je, za sada diskretno, nagovestilo da su motivi zločina možda sasvim drugačiji.

Profesorka skopske Policijske akademije Frosina Remenski rekla je da bi taj zločin mogao predstavljati odgovor mafije na policijsku akciju "Detonator", u kojoj su, u Kočanima, uhapšene 23 osobe, koje se sumnjiče da su se, između ostalog, bavile reketiranjem, iznudom i prodajom heroina. Među uhapšenima su rođaci poslanika vladajuće koalicije.

Veliki problem za makedonsku policiju predstavlja i činjenica da za sobom vuče rep ogromnog broja nerešenih slučajeva iz prošlosti, uključujući i neke koji su, poput ovog, ozbiljno ugrožavali stabilnost Makedonije. 

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи