Читај ми!

NATO čisti teren za ustanike

Ustanici drugog dana ofanzive stigli na 50 kilometara od Tripolija. NATO avijacija čisti teren pred pobunjeničkim snagama. Izveštaji ukazuju na desetine mrtvih na obe strane. Počinje bitka za ravnicu koja se prostire sve do prestonice. Gore skladišta nafte u Bregi.

18.59 - Međunarodni krivični sud neće prihvatiti zahtev libijskog lidera Moamera Gadafija da uslov za njegov odlazak sa vlasti bude povlačenje naloga za njegovim hapšenjem, izjavila zamenica tužioca Suda Fatu Bensuda.

18.50 - Italija povukla nosača aviona "Garibaldi" iz vojne operacije u Libiji da bi uštedela više od 80 miliona evra.

17.14 - Bio sam protiv intervencije NATO-a u Libiji, ali sam ipak morao da pristanem na nju, izjavio italijanski premijer Silvio Berluskoni i dodao da "niko ne zna kako će se sve to završiti".

16.34 - Pobunjenici u Misurati, posle bitke u kojoj su izgubili 17 boraca dok je 60 ranjeno, traže još oružja i značajniju podršku NATO avijacije.  

16.00 - NATO negira da vazdušnim operacijama čisti teren pred pobunjenicima. 

NATO je, kako je i najavljivano, odlučio da što pre okonča rat u Libiji, bombardujući besomučno položaje Gadafijevih snaga na zapadu države i skladišta nafte oko Brege, otvarajući vrata pobunjenicima za pokretanje ofanzive zamišljene kao poslednji čin već šest meseci duge drame.

Naoružani opremom koju su im Francuzi doturili tokom maja i juna i, pre svega, ohrabreni akcijama NATO avijacije koja pokušava da neutrališe oklopne jedinice libijske vojske, pobunjenici su za 48 časova uspeli da se probiju iz planinskih uporišta u niziju i zauzmu nekoliko sela, koje se prethodno kontrolisale Gadafijeve snage.

Suštinski, akcija ustanika, u kojoj je poginulo dvadesetak boraca, dok ih je ranjeno pedesetak, neće imati ozbiljnijeg uticaja na ishod borbi, ukoliko pobunjenici ne uspeju da izbiju u ravnicu i zauzmu nekoliko strateških važnih komunikacija, kojima se naftom snabdevaju Gadafijeve snage.

Čekajući odlučan prodor pobunjenika, NATO je u prethodna 24 časa bombardovao skladišta goriva oko Brege, što je protumačeno kao pokušaj da se vladine snage ostave bez goriva.

Za razliku od prethodnih ofanziva, pobunjenici su u borbe na zapadnom frontu u bitku uveli i tenkove, artiljeriju i značajniji broj višecevnih raketnih bacača, neutrališući, donekle, prednost koju su, bar u tom segmentu, do sada imale Gadafijeve snage.

Oblast koja je na udaru pobunjenika smatra se strateški važnom, jer se u njoj nalazi veliki vojni garnizon u mestu Garjan, udaljenom oko 50 kilometara zapadno od Tripolija.

Garjan je najveće uporište vladinih snaga u planinama Nafusa zapadno od Tripolija koje obezbeđuje važni putni pravac koji libijska vojska koristi za snabdevanje svojih jedinica.

Pobunjenici idu u Brisel 

Predstavnici pobunjenika iz Bengazija biće 13. jula primljeni u sedištu NATO-a u Briselu, a na sastanku će prvi put biti predstavnici svih 28 članica alijanse, najavio je generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen.

Savet NATO-a koji čine ambasadori zemalja članica severnoatlantske alijanse, imaće "neformalni sastanak sa Mahmudom Džibrilom i drugim predstavnicima prelaznog Nacionalnog saveta", rekao je Rasmusen na konferenciji za novinare u Briselu.

"Osim toga, ja ću imati bilateralni sastanak sa Mahmudom Džibrilom", dodao je generalni sekretar NATO-a.

Glasine o mogućem sastanku u sedištu NATO-a sa delegacijom libijske opozicije pojavile su se juče iz diplomatskih izvora, ali tada još nije bilo reči o tome da bi na sastanku mogli biti predstavnici svih zemalja članica NATO-a.

To se tumači kao još jedan korak u pravcu međunarodnog priznavanja pobunjeničkog Prelaznog nacionalnog saveta kao zvanične libijske vlasti.

Ranije je najavljeno da će član Prelaznog saveta iduće nedelje razgovarati sa predsednikom EU Hermanom van Rompejom, a nagovešten je i sastanak sa predsednikom Evropske komisije Žoze Manuelom Barozom.

Presušila sredstva

Džibril je u Ankari pozvao strane zemlje da zamrznuta finansijska sredstva režima iz Tripolija stave na raspolaganje libijskoj opoziciji u Bengaziju.

U protekle dve nedelje, nekoliko puta su visoki funkcioneri pobunjenika u javnosti isticali potrebu odmrzavanja sredstava ili davanja pozajmica.

Džibril je u ime Prelaznog nacionalnog saveta, rukovodećeg političkog tela opozicije, potpisao sa Turskom sporazum o pozajmici od 200 miliona dolara.

"Međunarodna zajednica ne može samo da podržava našu borbu protiv režima... Libijski narod pati i zbog gladi, siromaštva, nedostatka lekova i smeštaja", istakao je Džibril posle razgovora sa šefom turske diplomatije Ahmetom Davutogluom.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je danas da, prema oceni vojnih stručnjaka, ne može biti skorog razrešenja situacije u Libiji.

"NATO se nalazi u složenoj situaciji. Bombarduju Libiju duže nego što su bombardovali Jugoslaviju. Nju su bombardovali 78 dana, a Libiju već duže od tri meseca", rekao je Lavrov u intervjuu TV kanalu Vesti-24.

Prema njegovim rečima, kraj tog procesa se ne nazire, ljudi ginu i sa jedne i druge strane. Zapadni partneri obratili su se predsedniku Rusije Dmitriju Medvedevu s molbom da Moskva pomogne u posredničkim naporima, preneo je Itar-Tas.

Број коментара 65

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво