Vojska čuva mir u Kini

Oklopna vozila i kamioni patroliraju ulicama Urumćija, glavnog grada kineske provincije Sinđang, kako bi sprečili nove etničke sukobe muslimanskih Ujgura i Han Kineza. Neredi utihnuli, vlasti pozivaju na mir.

Hiljade pripadnika kineskih snaga bezbednosti izašlo je na ulice Urumćija, glavnog grada autonomnog regiona Sinđang, na severozapadu Kine, kako bi sprečili nove sukobe muslimanskih Ujgura i pripadnika većinskog kineskog naroda Han.

Stotine oklopnih vozila i kamiona patrolira ulicama grada, a helikopteri su izbacivali letke u kojima se građani pozivaju na mir, a ekstremisti okrivljuju za nerede, u kojima je od nedelje poginulo 156 ljudi, a povređeno više od 1.000.

Mada je situacija manje napeta nego prethodnih dana, stanovništvo Urumćija je i dalje podeljeno, izveštava britanski Bi-Bi-Si.

Han Kinezi kažu da su se posle nasilja u nedelju osećali ugroženo i da im prisustvo vojske i policije uliva osećaj sigurnosti, dok Ujguri deluju uzdržano, preneo je Rojters.

Kineski predsednik Hu Đintao je juče, zbog nemira u Sinđangu, skratio posetu Italiji i vratio se u Peking. Predsednik je po završetku zvanične državne posete Rimu trebalo da ostane na samitu zemalja Grupe osam najrazvijenijih zemalja u Akvili.

Ujguri u Urumćiju, nezadovoljni svojim statusom, započeli su proteste u nedelju, a neposredan povod je bilo reagovanje policije na prošlomesečni sukob te manjine i pripadnika naroda Han u Guangdongu, kada su u tuči, koja je izbila zbog navoda da su ujgurski radnici silovali dve žene, ubijena dvojica Ujgura.

Sinđang je, pored Tibeta, jedan od politički najosetljivijih regiona u Kini. Graniči se sa Rusijom, Mongolijom, Kazahstanom, Kirgistanom, Tadžikistanom, Avganistanom, Pakistanom i Indijom, a bogat je naftnim rezervama i gasom.

U tom regionu sa 20 miliona stanovnika živi 47 etničkih grupa, a najbrojniji su Ujguri, dok od 2,3 miliona građana Urumćija, većinu čine pripadnici naroda Han.

Međuetnička napetost tinja već duže vreme, a situacija se poslednjih godina dodatno pogoršala zbog sve većeg ekonomskog jaza između dva naroda.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара