Demonstracije protiv Sakašvilija

Najmanje 60.000 demonstranata protestovalo u glavnom gradu Gruzije Tbilisiju, tražeći ostavku predsednika Mihaila Sakašvilija. Gruzijski predsednik rekao da ne namerava da se povuče sa vlasti do 2013. godine.

U centru Tbilisija okupilo se najmanje 60.000 demonstranata koji su tražili ostavku predsednika Gruzije Mihaila Sakašvilija.

Opozicija je saopštila da u protestima učestvuje najmanje 150.000 ljudi. Lideri opozicije rekli su da će se protesti ispred parlamenta održavati sve dok Sakašvili ne podnese ostavku.

Opozicija je optužila Sakašvilija da ne sprovodi demokratske reforme koje je obećao tokom "ružičaste revolucije" 2003. godine, kao i za neuspeli rat u avgustu prošle godine sa Rusijom oko Južne Osetije.

Sakašvili je najavio da se neće povući i da će ostati na vlasti do kraja mandata 2013. godine. Predsednik Gruzije je pozvao u utorak opoziciju na razgovore, ali su predstavnici opozicije to odbili.

Demonstracije su organizovane na 20. godišnjicu antisovjetskih demonstracija 1989. godine. Dve godine kasnije Gruzija je proglasila nezavisnost.

Zapadne zemlje, koje dobijaju naftu i gas iz kaspijskog regiona preko gruzijske teritorije, budno prate na razvoj situacije u toj zemlji i izražavaju zabrinutost zbog mogućeg ponavljanja događaja iz novembra 2007. godine, kada je policija suzavcem i gumenim mecima rasterivala demonstrante protiv Sakašvilija.

Policija je demantovala navode partije Demokratski pokret-Ujedinjena Gruzija da je tokom prošle noći uhapsila oko 60 opozicionih aktivista u gradu Rustavi, jugoistočno od Tbilisija.

Partija Nine Burdžanadze, nekadašnje bliske saradnice Sakašvilija, saopštila je da su njene pristalice uhapšene uoči najavljenih masovnih demonstracija.

Snage reda najavile su da neće intervenisati, ali stanovnici Tbilisija strahuju da bi demonstracije mogle postati nasilne.

Opozicija je takođe optužila vlasti da su ograničile javni prevoz iz zapadne Gruzije ka Tbilisiju.

Mihail Sakašvili je danas neplanirano posetio spomenik žrtvama demonstracija 1989. godine ispred parlamenta.

"Moramo da oslobodimo naše teritorije. Zbog toga nam treba jedinstvo u zemlji. Čeka nas finalizacija rata za nezavisnost, oslobađanje Gruzije i formiranje savremene evropske demokratije", rekao je Sakašvili.

Opoziciji su prišli i neki Sakašvilijevi bivši saveznici, uključujući bivšu predsednicu parlamenta Nino Burdžanadze i nekadašnjeg ambasadora u SAD Iraklija Alasaniju.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи