Читај ми!

Nelegalna trgovina kućnim ljubimcima, surovi biznis koji donosi zaradu od trista miliona evra godišnje

U Evropi je nelegalna trgovina kućnim ljubimcima, naročito rasnim psima, odavno problem. Svake godine se iz Istočne Evrope na desetine hiljada mladunaca pasa i mačaka ilegalno unosi u Zapadnu Evropu a mnogi od njih, prerano odvojeni od majke, nažalost ne prežive putovanje u užasnim uslovima. Ovaj surovi biznis je nešto o čemu se premalo govori, a ilegalnom trgovinom se, kako smo saznali, bave i mnogi ljudi iz Srbije.

Prevoze se najčešće noću, sa lažnim ili falsifikovanim pasošima, nevakcinisani, skriveni u prtljažniku automobila, kamionima ili, u velikim torbama, vozom, pa čak i avionom. To je način na koji nelegalno  u Italiju i druge evropske zemlje stiže veliki broj mladunaca, putujući i po 12 sati.

U Italiji se prodaju odgajivačima, prodavnicama životinja ili privatnim vlasnicima koji žele da plate manju cenu za psa. Sve češća je i kupoprodaja preko interneta. To je pravi biznis koji donosi zaradu i do 300.000.000 evra godišnje.

Mladunci koji u Istočnoj Evropi mogu da se kupe za 30 evra u Evropi se prodaju i 20 puta skuplje, naročito kada se zemlja porekla iz Istočne Evrope pretvori u Zapadnu Evropu. Oko 50 odsto mladunaca ugine tokom puta ili po samom ulasku u Evropu, a tako visoke cene kompenzuju gubitak prodavaca.

Mladunci se rađaju u privatnim domaćinstvima ili čak u pravim fabrikama mladunaca u kojima se majke drže u malim kavezima samo za reprodukciju, uz vrlo malo hrane i vode.

Mladunci tako bivaju odvojeni od majke sa 30-40 dana i transportovani u Evropu bez ikakve zdravstvene kontrole. S obzirom na tako rano odvajanje od majke, oni kasnije imaju puno problema sa zdravljem, imunosistemom, a ne tako često idu i stradaju zbog bolesti od kojih nisu vakcinisani.

Kuda idu i odakle dolaze mladunci

Italija je, zajedno sa Francuskom, Španijom i Holandijom, zemlja gde se završava putovanje nedužnih životinja koje najčešće stižu iz Mađarske, Poljske, Češke, Slovačke, Rumunije i, u nešto manjem broju, iz Srbije.

Odgajaju se u tzv. Puppy mills, intenzivnim odgajalištima u kojima izmučene majke donose na svet nove mladunce kao na fabričkoj traci. I majke i štenad tamo se drže u nehumanim uslovima a štenad potom, u takođe užasnim uslovima, prenose nelegalno u Evropu.

Najtraženije rase

Rase koje se najčešće viđaju u nelegalnoj trgovini su mali psi: bigl, pinč, jorkširski terijer, buldog i čivava, ali i jazavičari. Kad stignu u Zapadnu Evropu izrađuju im se lažni pasoši u kojima piše da su tu rođeni. Ne tako retko se lažira i pedigre, kao i to da su vakcinisani.

Trgovina štencima na internetu

Širenjem novih tehnologija, štenad se ilegalno prodaje i preko interneta. Stoga, uvek morate biti veoma oprezni kada vidite reklame na internetu koje nude prodaju životinja.

U tim, moguće lažnim oglasima, nema svakako naznaka da su štenci uvezeni. To je još jedna preporuka da se usvajaju ostavljene životinje, a ne da se kupuju preko interneta.

Bolesni psi

Štenci uključeni u ilegalnu trgovinu kljukaju se lekovima kako bi bili mirni tokom putovanja ili se sakrile eventualne bolesti po dolasku u Evropu. Loše zdravstveno stanje će se na taj način videti tek kasnije, kada štenci budu već prodati kupcima koji o tome ništa ne znaju. Prema istraživanjima italijanskih novinara, četiri od deset tih ljubimaca umre čak i pre petog rođendana.

Nažalost, situacija je veoma složena i često su granice između zakonitog i nezakonitog zamagljene ili su teško prepoznatljive ljudima koji se ne bave trgovinom.

Zamislimo, na primer, običnu porodicu koja bi htela da kupi štene i koja se bezbrižno obraća odgajivaču ili pet šopu. Već neko vreme EU Dog Cat Alliance, koja uključuje oko 90 organizacija za zaštitu životinja, traži akcioni plan od Evropske komisije za efikasnu borbu protiv trgovine rasnim psima iz Istočne Evrope.  

Lična iskustva

U razgovoru sa jednim bračnim parom koji živi u Italiji, ali veliki deo vremena provodi u Srbiji odakle je supruga, saznala sam da su želeli da kupe zlatnog retrivera u Beogradu, jer je njihova cena u Italiji oko 1.500 evra.

Gospođa nam je rekla da se za to odlučila jer je trideset godina živela u Srbiji i da je ostala svakako bi tu kupila psa. Nije ni pomislila da tako ide u susret nečem riskantnom ili ilegalnom.

Nakon što je kontaktirala s prodavcem iz Uba sa svog italijanskog broja, stigle su slike predivnih štenaca koje su po odlasku u Ub i lično videli i odabrali štene. Štene je divno izgledalo, bilo je negovano i čisto. Prodavac je čak, kao u šali, rekao da bi mogli da naprave biznis i prodaju njegove štence u Italiji, na šta se par samo nasmešio i zaćutao.

Pre odlaska u Italiju predato im je štene koje je izgledalo sasvim drugačije, mršavo i prljavo, vidno bez snage. Štene je koštalo oko 400 evra što je tri puta manje nego u Italiji, sa bugarskim pasošem i sa vakcinama koje, po mišljenju gospođe koja poznaje pse, nisu bile dovoljne.

Odgovor je bio da je to u Srbiji praksa, da Srbija ne može da izdaje pasoše koji važe u Evropskoj uniji pa iz tog razloga izdaje bugarske.

Nažalost, po samom prelasku srpsko-hrvatske granice štene je uginulo u rukama gospođe. Suprug je okrenuo kola, vratio se u Ub i predao preminulo štene prodavcu tražeći mu nazad novac koji je i dobio.

Ova priča je samo opomena da je potrebno biti vrlo pažljiv kada se kupuje štene i dobro ispitati ko su prodavci, kakav je pedigre životinje i gde rastu, da li uz majku, u kojim uslovima, da ne bi proživljavali ovako dramatične trenutke. 

понедељак, 23. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи